Zmierzch demokracji
Buchbeschreibung
JAK NAM POSZŁA DEMOKRACJA?
Przenikliwa diagnoza wybitnej badaczki współczesnej polityki i laureatki Pulitzera
Co się stało pomiędzy dwoma przyjęciami – sylwestrowym, które autorka wraz z mężem wydała na koniec XX wieku, i tym z 2019? Dlaczego część przyjaciół i znajomych nie chce rozmawiać nawet przez telefon? Co ich poróżniło? Co się stało z Polską, która przez ten czas odniosła niewątpliwy sukces polityczny, gospodarczy, kulturalny?
Co się stało z Europą i Ameryką? Dlaczego demokracja zdaje się w odwrocie?
W formie precyzyjnej, ale pośród mocnych słów o dzisiejszych politykach – od Kaczyńskiego i Jacka Kurskiego po Borisa Johnsona – Anne Applebaum zastanawia się nad stanem dzisiejszej demokracji. Do czego prowadzi specjalny rodzaj nostalgii, gdy za wszelką cenę chce się zrekonstruować przeszłość, choć to niemożliwe? Dlaczego demagogowie znowu zaczęli wygrywać i czym jest niebezpieczne „średnie kłamstwo”, którym się posługują? Jak politycy o dyktatorskich skłonnościach wykorzystują pandemię koronawirusa?
Applebaum opowiada o Polsce PiS-u, Węgrzech Orbána, Wielkiej Brytanii brexitowców, wreszcie o swojej ojczyźnie – USA – i zdumiewającej prezydenturze Trumpa. Podobieństwa wskazujące na „zmierzch demokracji” są oczywiste. Na szczęście historia uczy, że ona się odradza, czego sami w tej chwili w Polsce zdajemy się doświadczać. Tylko co jeszcze musi się zdarzyć, byśmy rzeczywiście mogli wrócić na demokratyczne tory?
- Anne Applebaum jest czołową historyczką komunizmu i przenikliwą badaczką współczesnej polityki. Stawia sobie wielkie pytanie, w które sama jest głęboko zaangażowana, zarówno w Europie, jak i w Ameryce: Jak poszła nam demokracja? Jej odpowiedzią jest ten niezwykły dokument, napisany z wnikliwością, inteligencją i zrozumieniem. -
Timothy Snyder, autor „O tyranii”.
Wiedzieliśmy, że Anne Applebaum to absolutna światowa czołówka publicystyki politycznej, ale ta książka to coś więcej niż publicystyka. Chirurgicznie precyzyjna diagnoza odradzającego się autorytaryzmu, a równocześnie pełna emocji, wręcz pasji, osobista opowieść o dramatycznym rozstaniu ludzi, których wczoraj łączyły marzenia o wolności i wspólnocie, a dziś dzieli niemal wszystko.
Donald Tusk
Anne Applebaum - Amerykańsko-polska dziennikarka, felietonistka “The Washington Post”, pisarka specjalizującą się w historii komunistycznej i postkomunistycznej Europy. Absolwentka Uniwersytetu w Yale oraz London School of Economics, gdzie obecnie jest wykładowcą. Autorka książek „Czerwony głód”, „Za żelazną kurtyną” „Gułag”, za którą w 2004 roku zdobyła nagrodę Pulitzera w. Zarówno „Gułag”, jak i „Za żelazną kurtyną” były nominowane do nagrody National Book Award. Nagrodzona Lionel Gelber Price za „Czerwony głód” (2018). Pracowała w „The Washington Post”, była zastępcą redaktora naczelnego magazynu „Spektator” oraz korespondentką „The Economist” w Warszawie. Wykładała na wielu uniwersytetach, w tym Yale, Harvard, Columbia, Oxford, Cambridge, Zurych i Humboldt. Obecnie jest wykładowczynią w Johns Hopkins University w Baltimore. Pisze regularnie do “The Washington Post”, “New York Review of Books”, “Gazety Wyborczej”, “Foreign Affairs”. Mieszka w Londynie, Warszawie i Chobielinie pod Bydgoszczą. Jej mężem jest Radosław Sikorski – były minister spraw zagranicznych RP, mają dwóch synów.