Albert Einstein. Potęga i piękno umysłu. Tom I. Dzieciństwo i młodość (1879-1905)
Om bogen
Albert Einstein to bez wątpienia najbardziej znany naukowiec w dziejach, lecz jego droga do sukcesu nie była prosta, przez wiele lat nikt nie dostrzegał jego talentu. Nie sposób określić go mianem cudownego dziecka, które niczym Mozart zachwyca swoje otoczenie. Wręcz przeciwnie, nawet jego matka przez długi czas uważała go za niedorozwiniętego. Jako młodzieniec wybrał zaś drogę buntownika, co nie pozwoliło mu zaistnieć w środowisku naukowym. Kłopoty finansowe rodziny spowodowały, że przez pierwsze lata po ukończeniu studiów musiał liczyć każdy grosz.
Nieudane próby wejścia do nobliwego grona elit uniwersyteckich ugruntowały w Einsteinie negatywny stosunek do tego środowiska. Jednakże prawdopodobnie dzięki temu, iż nie bał się kwestionować opinii największych autorytetów swoich czasów, udało mu się odmienić fizykę. Przedstawiciele tej dziedziny wiedzy pod koniec XIX wieku uważali bowiem, że jej kres jest bliski, ponieważ wiemy już prawie wszystko. Albert Michelson w 1894 roku stanowczo stwierdził: „Wszystkie najważniejsze fundamentalne prawa i fakty w fizyce zostały już odkryte i tak dobrze ustalone, iż jest znikome prawdopodobieństwo, że zostaną one uzupełnione w wyniku nowych odkryć”.
Ciekawym zagadnieniem, które opiszemy w tej publikacji, jest droga geniusza fizyki do odkryć. Einstein wierzył, iż zasady rządzące wszechświatem cechuje uniwersalność i piękno. Mając do wyboru teorię prostszą i bardziej skomplikowaną, zawsze kierował się do tej pierwszej. Przez całe swoje naukowe życie pragnął odkryć jedną uniwersalną teorię wyjaśniającą wszystkie aspekty rzeczywistości. Niestety, nie znalazł jej. Druga część jego życia to czas bezowocnych poszukiwań. Jak widzimy, nawet geniusz czasami się myli. Poszukując prawdziwie uniwersalnej teorii Einstein poniósł klęskę, ale była to bodaj najwspanialsza porażka w dziejach nauki. W drodze do nieuchwytnego celu Einstein zrewolucjonizował naukę.
W publikacji tej nie ograniczymy się jednak do naukowej strony jego życia. Opowiemy także o Einsteinie jako o człowieku, który potrafi kochać, przeżywać rozterki, podejmować trudne decyzje i błądzić. Poruszymy wątek jego pierwszego dziecka, którego istnienie utrzymywał w tajemnicy przez całe swoje życie.
Zapraszamy do wysłuchania biografii giganta fizyki, który na zawsze zmienił nasze postrzeganie wszechświata, ale i człowieka z krwi i kości, który musiał mierzyć się z uczuciowymi dylematami i materialnymi trudami codziennego życia. Z pierwszej części naszej publikacji dowiecie się Państwo między innymi:
• w jaki sposób bezkompromisowa osobowość Einsteina przełoży się na jego karierę zawodową i dokonania naukowe,
• dlaczego ruch igły kompasu wywołał w małym Albercie inspirujący wstrząs intelektualny,
• o jakich zapatrywaniach na stosunki między mężem i żoną Einstein wyrazi się, że jest o nich marnego zdania, ponieważ „wedle nich żona to coś w rodzaju prostytutki, tyle że z dożywotnim kontraktem”,
• dlaczego jako dziecko rozpłakał się na widok defilady wojskowej,
• czy Einstein cierpiał na zespół Aspergera,
• dlaczego system edukacyjny Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych stawiał ponad niemiecki i rosyjski,
• czy ojciec Alberta jako pierwszy zelektryfikował święto piwoszy Oktoberfest,
• o jakiej pracy Einstein wypowie się, iż stanowi ona „bezmyślną orkę osiem godzin dziennie” i „powinno się unikać takich ogłupiających zajęć”,
• czy Einstein wierzył w istnienie wolnej woli,
• dlaczego wyżej cenił muzykę Mozarta niż Beethovena.