Doktor Murek zredukowany
Om bogen
Co pozostaje człowiekowi, gdy zawodzi go prawo?
Urzędnik, doktor prawa Franciszek Murek stoi na straży wszelkich zasad moralnych i poprawności. To służbista poświęcony swojej pracy i zawsze działający zgodnie z kodeksem. Nawet, gdy cierpią na tym najbliższe mu osoby.
Gdy sam pada ofiarą niesłusznych oskarżeń i zostaje zwolniony z pracy, jego wysokie poczucie moralności zaczyna topnieć...
„Drugie życie doktora Murka" to dylogia opowiadająca o losach Franciszka Murka, pracownika lokalnego magistratu. Jego życie wydaje się niczym nie wyróżniać od innych do momentu, w którym zostaje niesłusznie oskarżony o przynależność do nielegalnej organizacji politycznej.
Tadeusz Dołęga-Mostowicz żył w latach 1898-1939. Polski prozaik, scenarzysta oraz dziennikarz. W latach 20. XX wieku był współpracownikiem oraz redaktorem dziennika „Rzeczpospolita". Znany ze swoich antysanacyjnych poglądów, które w tamtym czasie przysporzyły mu sporo wrogów. Debiutował powieścią „Ostatnia brygada" w 1930 roku. Jednak rozgłos przyniosła mu dopiero „Kariera Nikodema Dyzmy", wydana dwa lata później w 1932 roku. Powieść kilkakrotnie ekranizowana, na podstawie której powstał również serial. Inne jego książki to „Kiwony", „Prokurator Alicja Horn", „Bracia Dalcz i S-ka", „Doktor Murek zredukowany", „Drugie życie doktora Murka", „Znachor", „Trzy serca", „Profesor Wilczur" i „Pamiętnik pani Hanki".