Głowa. Opowieść nocy zimowej
Om bogen
Początek roku 1821. Dyrektor Teatru Narodowego, a zarazem popularny profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Ludwik Osiński ma nie lada kłopot. Martwi się, czy cenzura nie zdejmie mu nowego przedstawienia, w jednej z lóż teatralnych ktoś podrzucił ludzką czaszkę i umieścił w niej starą monetę. Jakby mało było tego, pojawi się jeszcze trup…
Powieść kryminalna autorstwa cenionego historyka, profesora Tadeusza Cegielskiego łączy postaci i wydarzenia historyczne z fikcyjnymi. Akcja rozgrywa się w dwóch planach czasowych: współcześnie i w latach 20. XIX wieku. Autor kreśli sugestywny obraz Warszawy i jej mieszkańców w okresie przed powstaniem listopadowym, przywołuje duszny klimat kraju rządzonego przez policję i jej tajne służby. Powieść powstała z okazji jubileuszu dwóchsetlecia Uniwersytetu Warszawskiego, toteż tłem wydarzeń jest w dużej mierze Uniwersytet, bohaterami zaś – profesorowie i studenci. Jak na porządną powieść kryminalną przystało, mamy tu anonimowego trupa i podejrzenie morderstwa, tajne bractwa i przebiegłych agentów policji. Nie zabrakło też wątku romantycznego, a także tajemniczego Teatru Świata i jego twórców.
Główna nić intrygi bierze swój początek w niezwykłym darze ofiarowanym w 2015 roku Muzeum Uniwersyteckiemu przez spadkobierców profesora medycyny Jana Milego i prowadzi czytelnika wprost ku mrocznym wydarzeniom XIX-wiecznej historii Polski i Europy.