Inteligencja makiaweliczna.
Rzecz o pochodzeniu natury ludzkiej.
Om bogen
Czy w XXI wieku można jeszcze powiedzieć coś nowego na temat natury ludzkiej? Tak!
Inteligencja makiaweliczna jest tego najlepszym przykładem, a fakty w niej przedstawione są nie tylko nowe, ale również zaskakujące. Oto okazuje się, że motorem rozwoju naszej inteligencji były oszustwa, kłamstwa, umiejętność nawiązywania sojuszów, rozwiązywania konfliktów, czytania w cudzych umysłach. Badania nad zachowaniem zwierząt, nad ewolucją inteligencji człowieka zaowocowały ogłoszeniem teorii inteligencji makiawelicznej, którą książka w przystępny sposób prezentuje. Autor nie poprzestaje jednak na tym. Odkrywa naturę makiaweliczną w życiu codziennym, w polityce, sztuce. Zastanawia się nad znaczeniem zdolności makiawelicznych we współczesnym trudnym świecie.
Ewolucja człowieka, a w szczególności jego umysłu, jest jedną z największych zagadek natury. Koncepcja inteligencji makiawelicznej, która stanowi kanwę książki, wyjaśnia w jaki sposób złożoność życia społecznego doprowadziła do powstania tak złożonego mózgu, jakim obecnie dysponujemy. Autor wyjaśnia pochodzenie inteligencji społecznej i politycznej. Pokazuje, w jaki sposób teoria umysłu, czyli umiejętność przewidywania motywów działania innych osobników, stymulowała rozwój naszej inteligencji, w jaki sposób wykształcała się w nas umiejętność obrony przedmakiawelicznymi zakusami innych. Książka godna polecenia wszystkim, którzy poszukują głębszego zrozumienia naszego zachowania.
Opinie:
“Największą zagadką przed jaką stoi człowiek jest on sam. Skąd pochodzimy? Czy różnimy się zasadniczo od innych zwierząt? Czy postępowaniem naszym rządzi rozum czy instynkty? Jaka jest relacja pomiędzy umysłem a mózgiem? To tylko niektóre z pytań, na które nauka poszukuje odpowiedzi. Dlatego sądzę, że „Inteligencja Makiaweliczna” Tomasza Witkowskiego, która włącza się w ten nurt poszukiwań, znajdzie wielu czytelników. Ludzką naturą zainteresowani są dziś już nie tylko psychologowie; w jej badania i wielką, nie wolną od swarów, debatę na jej temat angażują się także biolodzy, neurolodzy, socjologowie, prymatolodzy, nie mówiąc o ekonomistach i politologach. W skrajnych wersjach, koncepcje ludzkiej natury przyjmują, z jednej strony, postać biologicznego determinizmu, w myśl którego jesteśmy tylko skomplikowanymi automatami zaprogramowanymi do reprodukcji, z drugiej zaś marzycielskiego humanizmu, którego wyznawcy głoszą, że umysł ludzki jest wolny od biologicznych uwarunkowań. Oba przeciwne obozy zgodne są jednak co do tego, że zagadka człowieczeństwa tkwi w ludzkim mózgu. Tomasz Witkowski, który jest psychologiem, w sporze tym stara się zająć pozycję rozjemcy, próbującego doprowadzić uczestników sporu do pojednania. By dowiedzieć się w jakiej mierze mu się to udaje trzeba przeczytać jego książkę.”
prof. Krzysztofa Szymborskiego
O Autorze:
Polski psycholog, psychoterapeuta i publicysta.
Rainhold Messner powiedział kiedyś: Jestem tym, co robię. To dobry pretekst do tego, aby nie pisać o sobie lecz pokazać siebie poprzez to, co robię - książki, artykuły, wyniki badań, wypowiedzi i inne dokonania. Jeśli jednak zaistnieje potrzeba pisania o sobie, to stwierdzenie Messnera jest również dobrym punktem wyjścia do tego, by pisać nie wpadając w pułapkę własnych wyobrażeń i projekcji.
Jestem zatem przede wszystkim psychologiem, bowiem obecnie większość moich działań życiowych skoncentrowałem w tej dziedzinie wiedzy. Część mojej działalności jest w znacznej mierze publiczna i jej chciałbym słów parę poświęcić.