Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie
Om bogen
Pokolenie Z, czyli pokolenie zmiany!
Do pokolenia Z zaliczamy osoby urodzone między rokiem 1995 a 2012, uczące się w liceach, rozpoczynające właśnie dorosłe życie i od niedawna funkcjonujące na rynku pracy.
Co zmienią? Kim są? W co i komu wierzą? Czego się boją i jakiej chcą przyszłości? Czy w ogóle chcą o tę przyszłość walczyć, a jeżeli tak, to w jaki sposób? Czy faktycznie nie chcą pracować, a jeśli tak, to dlaczego?
Pierwsza tak kompleksowa, empatyczna i merytoryczna książka opowiadająca o młodych i ich świecie.
Justyna Suchecka, dziennikarka, która od lat zajmuje się edukacją i wyzwaniami, przed którymi stają młodzi dorośli, zanurzyła się w badaniach i przepytała dziesiątki „zetek”, by dowiedzieć się, czego chcą ci młodzi, na których tak utyskujemy, a z drugiej strony tak bardzo liczymy, że to oni naprawią nasz świat. Czy faktycznie są najbardziej leniwym pokoleniem, skupionym tylko na sobie i zanurzonym w smartfonach? Czy może to my przestaliśmy rozumieć zmieniający się świat i młodych, którym go zostawiamy. I przede wszystkim: czy zostawiamy im świat, który sami chcielibyśmy dostać w spadku?
Na nasze pokolenie wywiera się presję, żebyśmy wszyscy chcieli być superbohaterami i superbohaterkami. Mówi się nam od najmłodszych lat: „możecie być, kim chcecie”. Ale to przecież nieprawda.
Możesz się bardzo starać, robić wszystko jak należy, a rzeczy i tak mogą się nie udać. Znam mnóstwo osób w moim wieku, które robią wielkie rzeczy. I z jednej strony, gdy się na nie patrzy, one inspirują, ale z drugiej bardzo przytłaczają. Wróciłam do Tczewa i widzę, jak wielu moich znajomych jest nieszczęśliwych, zwyczajnie biednych, zmęczonych. Nie wiedzą, co ze sobą zrobić. I gdy ja im opowiadam o kolejnym świetnym projekcie, stażu, konkursie, kolejnej szansie, o klimacie, zdrowiu psychicznym, dobroczynności... to po prostu wiem, że mają ochotę mi powiedzieć: „Julka, weź przestań…”.
I ja ich rozumiem.
fragment