Sekrety przeszłości
Om bogen
Stara, drewniana brama wieży więziennej Kajsarn w Visby jest uchylona. Gdy się zamyka, uderza ich wilgotny chłód przypominający oddech śmierci, a chłopiec po ciemku łapie dziewczynkę za rękę. Nikt nie słyszy, jak wołają o pomoc. Idąc po omacku, boją się, że wpadną do czarnej dziury. Między kamieniami w ścianie Erik znajduje skórzany woreczek z mapą. W słabym świetle zapalniczki okazuje się, że karta pochodzi z tysiąc osiemset szesnastego roku. Tej nocy przysięgają sobie w tajemnicy, że kiedyś pojadą na wyspę Gotska Sandön i wykopią skarb grabieżcy statków.
Gdy po trzydziestu latach czekania wreszcie nadarza się okazja, by wyruszyć na poszukiwania, wszystko lega w gruzach. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Erik Hansson zostaje znaleziony martwy na drodze krajowej sto czterdzieści dwa. Policja nie wyklucza morderstwa. W zdezorientowanym umyśle pojawia się chęć odwetu. Te, które wyrządziły tyle krzywd i cierpienia, nie pozostaną bezkarne. Zbliża się śmierć. Siedem kobiet jedzie na Gotska Sandön na warsztaty terapeutyczne opłacane przez kasę chorych. Nadejdzie burza i zostaną bez prądu. Tylko niektórym uda się stamtąd wrócić.
Jedną z uczestniczek warsztatów jest Maria Wern, świadkini w procesie, której ktoś grozi śmiercią. Podróż na wyspę okazuje się fatalną decyzją. Po kilku dniach komisarka uświadamia sobie z przerażeniem, że ktoś ma wobec nich diabelski plan.
O serii:
Debiut Anny Jansson „Milczenie bogów” z 2000 roku jest początkiem serii o policjantce śledczej Marii Wern. Akcja książek rozgrywa się głównie na Gotlandii, gdzie dorastała autorka.
To seria klasycznych kryminałów przeplatanych scenami akcji i obrazami z
życia głównej bohaterki. W wielu książkach autorka, która z zawodu jest pielęgniarką, zręcznie wykorzystuje swoją wiedzę medyczną, by z dużą wrażliwością opisywać prywatne problemy Marii Wern i jej trudności w pracy policjantki.
Seria składa się obecnie z ponad 20 części, została przetłumaczona na ponad 20 języków, na jej podstawie powstał też serial telewizyjny.