Germinal
Tietoa kirjasta
Uznawana za najlepszą pozycję cyklu "Rougon-Macquartowie" powieść spod pióra najważniejszego przedstawiciela europejskiego naturalizmu.
"Germinal" to opis życia francuskich górników, którzy w czasach kryzysu ekonomicznego borykają się z głodem, nędzą i niewyobrażalnie trudnymi warunkami pracy. Zola przeprowadził swoiste studium górniczej społeczności, z jednej strony silnie zintegrowanej, z drugiej zdemoralizowanej, naznaczonej alkoholizmem, analfabetyzmem i rozwiązłością seksualną.
Głównym bohaterem jest Stefan Lantier, młody i wrażliwy idealista, który zatrudnia się w kopalni Le Voreux znajdującej się w małym francuskim miasteczku. Zszokowany warunkami, w jakich żyją i pracują górnicy, zaczyna nakłaniać współpracowników do walki o swoje prawa. Życie na granicy ubóstwa popycha górników do buntu, który z czasem wymyka się spod kontroli - towarzyszą mu akty bezrefleksyjnej przemocy i zniszczenia.
Powieść robotnicza, powstała pod koniec XIX wieku, ukazuje mocny związek między losem człowieka, a klasą, z której się wywodzi. Zola opisuje nierówności i nieustającą walkę między warstwami "Kapitału" i "Pracy".
Wydarzenia zawarte w powieści inspirowane są m.in. wspomnieniami autora z pobytu w górniczym miasteczku Anzin w 1884 roku, kiedy to w tamtejszej kopalni wybuchł strajk. Ten, a także inne bunty robotnicze, przyczyniły się do zainteresowania pisarza ideami socjalizmu, co miało wpływ na ostateczną postać "Germinala". Powieść została opublikowana w ponad stu krajach, doczekała się kilku adaptacji filmowych i teatralnych.
Émile Zola(1840-1902) – francuski pisarz, dziennikarz, eseista, główny przedstawiciel nurtu naturalistycznego. Autor słynnego cyklu "Rougon-Macquartowie", który zawiera m.in. dzieła takie jak "W matni", "Germinal", "Ziemia", "Nana" czy "Klęska". Wśród jego najsłynniejszych powieści znajdują się także "Teresa Raquin" cykl "Trzy miasta". Zafascynowany życiem różnych grup społecznych i odkrywaniem mechanizmów nimi rządzących. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiego Nobla.