Reportaż. Istina znaczy prawda
Tietoa kirjasta
Studio FGE zaprasza do wysłuchania zbioru reportaży.
1. Istina znaczy prawda (Autorzy: Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak)
Tragedia w Biesłanie wstrząsnęła światem. Zbyszek Pawlak – współautor książki Pęknięte miasto Biesłan – po dziesięciu latach odwiedza to miasto i jego mieszkańców. Ich historię dzieli się na dwa okresy – sprzed ataku i po nim.
2. Doskonała decyzja (Autorzy: Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak)
Pewnego dnia kupił brulion A4 i zaczął spisywać wszystkie przestępstwa, których się dopuścił – włamania, rozboje, kradzieże, morderstwa. Łącznie 42 przewinienia. Brulion spakował, zaadresował i wysłał do prokuratora.
3. Dałam szansę bieganiu (Autorzy: Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak)
Kinga nie znosiła biegania. Gdy jej drugie dziecko miało półtora roku postanowiła zaczerpnąć świeżego powietrza i poszła pobiegać. Z każdym dniem zwiększała dystans.
4. Dziwne plany ochroniarza (Autorzy: Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak)
Świat osób niepełnosprawnych dla Zbyszka – fizjoterapeuty – nie był obcy. Mało kto widział tyle co on. Codziennie walczył o sprawność swoich pacjentów, o życie, o sens trwania w ciele, które przestało słuchać. Po pracy Zbyszek zamykał drzwi i wracał do ludzi sprawnych. Pewnego dnia drzwi te zatrzasnęły się za nim.
5. Porwał mnie wiatr (Autorzy: Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak)
Przyjaciel założył mu uprząż ze skrzydłem paralotni. Skoczył i przeleciał kilkaset metrów. Od tego momentu rozpoczęła się wspaniała przygoda z wiatrem w przestworzach...
6. Dom jak marzenie (Autorzy: Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak)
Sprzedali to, co mogli sprzedać. Wzięli kredyt na kupno działki na obrzeżach Kołobrzegu. Tam postawili swój wymarzony dom. Obok tylko pola, las, śpiew ptaków i... kilka domów. Niespodziewanie ich życie zmienia się w koszmar.
7. Długi z Giszowca (Autorzy: Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak)
To co dawało mu nadzieję, to myśl o samobójstwie. Myśl, że za chwilę skończy się życie, sprawiała mu ukojenie. Jednak ktoś miał inny pomysł na jego życie.
8. Cztery pustynie (Autorzy: Henryk Dedo i Magdalena Balcerak)
Czterech facetów, cztery kontynenty, cztery wyzwania, cztery pustynie – Sahara, Gobi, Atakama i Antarktyda. Do przebiegnięcia łącznie 1000 km. Wspomnienia Daniela Lewczuka z morderczego projektu 4 Deserts.
9. Dwadzieścia metrów szczęścia (Autorzy: Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak)
Nie planowała małżeństwa. Jej partnerem było stwardnienie rozsiane. Spotkanie kogoś z tak odmiennego świata tym bardziej groziło potężną eksplozją. Zaskakująco poprowadziło ku temu co lepsze, prawdziwsze i piękniejsze.
10. Polonus z Australii (Autorzy: Henryk Dedo i Magdalena Balcerak)
Polskie małżeństwo w wyniku represji politycznych w czasie stanu wojennego emigruje do Australii. Tu dorastają ich dzieci i wnuki. Przez wiele lat ich marzeniem było zwiedzić całą Australię. Realizują je dopiero na emeryturze.
11. Mój lud mi to kupił (Autorzy: Henryk Dedo i Magdalena Balcerak)
Rolnicza to ulica mieszkań czynszowych w Toruniu. Sporo samotnych matek wychowuje tu swoje dzieci. Pewnego dnia wprowadza się tam Zdzisław, street worker. Widząc tułające się po ulicach dzieciaki, postanawia zorganizować im czas. Dołączają do niego inni mieszkańcy Rolniczej. Zdzisław ma swoją tajemnicę.
12. i 13. Po drugiej stronie lęku cz.1 i cz.2 (Autorzy: Henryk Dedo i Magdalena Balcerak)
Traumatyczne przeżycia z dzieciństwa i ostre życiowe zakręty przygotowały go do drogi, w którą wyruszyć ośmieliło się tylko kilkudziesięciu śmiałków. Jego dewizą stały się słowa Martina Luthera Kinga „(…) jeśli nie możesz iść, czołgaj się, ale bez względu na wszystko posuwaj się naprzód!”.
14. Teraz ja jestem twoim tatą (Autorzy: Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak)
Jako nastolatek odkrył, że pociągają go mężczyźni. Szukał pomysłu na siebie i miejsca gdzie mógłby żyć ze swoim sekretem. Los sprawił, że wylądował w wojsku i to tam zaczęło się jego nowe życie…
15. i 16. Wujek Kardynał i Wujek Kardynał Post Scriptum (Autorzy: Henryk Dedo i Magdalena Balcerak)
Lotnictwo było dla niego wszystkim, ale pewnego dnia odkrył, że w życiu chodzi o coś więcej...
17. Żyć dla Ciebie (Autorzy: Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak)
Muzyk, były członek kultowej grupy Budka Suflera opowiada o swoich poszukiwaniach sensu istnienia. O tym co w życiu ważne i czym dzisiaj jest dla niego muzyka, której poświęcił całe swoje życie.
18. Lament nieczytanej Biblii (Autorzy: Waldemar Kasperczak i Magdalena Balcerak)
Fragmenty tekstu Romana Brandstaettera i refleksje współczesnego pokolenia Polaków.