Czy każdy radykalny pogląd można tłumaczyć młodzieńczym idealizmem?
Henryk ma piętnaście lat i jest zafascynowany ideą czystości rasowej Polaków. Zna na wyrywki fragmenty "Mein Kampf", ale słabo orientuje się w realiach życia obozowego i Holokaustu. Akcja powieści rozgrywa się na dwóch planach czasowych, dzięki czemu młody czytelnik może przenieść się do czasów wojennych i zrozumieć, jak dramatyczny wpływ na losy milionów osób miały formułki powtarzane przez Henryka.
Prace autora były nagradzane tytułem Książka Roku w latach 2006, 2009, 2013.
Ważna pozycja dla młodych czytelników zainteresowanych tematyką obozową. W sam raz dla osób, które cenią „Pięć lat kacetu" Stanisława Grzesiuka czy komiks „Maus" Arta Spiegelmana.
Grzegorz Gortat (ur. 1957) - pisarz, tłumacz z angielskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Urodzony w Łodzi, mieszka w Warszawie. Autor książek zróżnicowanych gatunkowo - od science fiction i fantastykę, przez kryminał i obyczajówkę, po utwory dla młodego czytelnika. Do jego najbardziej znanych książek należą: "Szczury i wilki", "Ewelina i Czarny Ptak", "Świt Kambriddów", "Muszkatowie, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Laureat nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, a także wyróżnienia w kategorii Książka Roku za lata 2006, 2009, 2013 w konkursie IBBY.