Drugie życie doktora Murka
Description of book
Co zostaje z buntu jednostki przeciwko władzy państwa? Franciszek Murek wstępuje w szeregi partii komunistycznej. Wierzy, że to właśnie ona dokona moralnego uzdrowienia społeczeństwa. Dlatego to dla niej, dla partii poświęca siebie. Wkrótce przekonuje się jak wielki popełnił błąd.
Szuka więc nowego sensu, którym staje się okultyzm. Przestaje być Franciszkiem Murkiem, a staje się Franzem von Klemmem. Wróżbitą zarabiającym na ludzkiej naiwności. Murek zamienia więc swoją wiarę w moralność w nienawiść do świata, nie spodziewając się tylko jednego.
Nie ma nic bardziej sprawiedliwego od przewrotnego losu...
„Drugie życie doktora Murka" to dylogia opowiadająca o losach Franciszka Murka, pracownika lokalnego magistratu. Mężczyzna wiedzie z pozoru zwyczajne życie aż do momentu, w którym zostaje niesłusznie oskarżony o przynależność do nielegalnej organizacji politycznej.
Tadeusz Dołęga-Mostowicz żył w latach 1898-1939. Polski prozaik, scenarzysta oraz dziennikarz. W latach 20. XX wieku był współpracownikiem oraz redaktorem dziennika „Rzeczpospolita". Znany ze swoich antysanacyjnych poglądów, które w tamtym czasie przysporzyły mu sporo wrogów. Debiutował powieścią „Ostatnia brygada" w 1930 roku. Jednak rozgłos przyniosła mu dopiero „Kariera Nikodema Dyzmy", wydana dwa lata później w 1932 roku. Powieść kilkakrotnie ekranizowana, na podstawie której powstał również serial. Inne jego książki to „Kiwony", „Prokurator Alicja Horn", „Bracia Dalcz i S-ka", „Doktor Murek zredukowany", „Drugie życie doktora Murka", „Znachor", „Trzy serca", „Profesor Wilczur" i „Pamiętnik pani Hanki".