Giganci Psychologii. Rozmowy na miarę XXI wieku
Description of book
GIGANCI PSYCHOLOGII to wyjątkowy zbiór pogłębionych wywiadów, do których autor zaprosił najbardziej wpływowych współczesnych psychologów. Rozmowy przeprowadzone pod koniec dekady, która wstrząsnęła psychologią, umożliwiają wgląd w kontrowersje trawiące tę dziedzinę i zderzenie wizji tego, czym psychologia jest dzisiaj i co przyniesie jej przyszłość.
Rozmówcy otwarcie poruszają temat kryzysu w psychologii, badają jego przyczyny, konsekwencje oraz sposoby przezwyciężenia. Omawiają również wyzwania, które stoją przed tą dziedziną, swoje osiągnięcia i doświadczenia, które ukształtowały ich światopogląd.
Wśród rozmówców znaleźli się pionierzy, którzy ukształtowali psychologię taką, jaką znamy dzisiaj, reprezentujący szeroki zakres specjalizacji, od badań naukowych po praktykę zdrowia psychicznego, psychologię głównego nurtu, psychologię krytyczną i neuronaukę, aż po ruch otwartej nauki.
Zachwycająca książka, pełna zaskakujących i wnikliwych odpowiedzi na nurtujące pytania. Obejmuje całą psychologię i nauki o umyśle. Lektura obowiązkowa.
Prof. Michael S. Gazzaniga, Uniwersytet Kalifornijski w Santa Barbara, autor Istoty człowieczeństwa
Giganci psychologii to angażująca i często prowokująca książka, pełna fascynujących spostrzeżeń wybitnych badaczy, których praca znacząco przyczyniła się do rozwoju psychologii. Każdy zainteresowany przeszłością, teraźniejszością lub przyszłością psychologii, powinien niezwłocznie przeczytać tę książkę.
Prof. Daniel L. Schacter, Uniwersytet Harvarda, autor Siedmiu grzechów pamięci
Wspaniała książka – fascynujące szkice biograficzne, przenikliwe i mądre wywiady. Gorąco polecam psychologom, studentom i szerokiemu gronu czytelników.
Prof. Henry „Roddy” Roediger, Uniwersytet Waszyngtona w St. Louis, redaktor Science of Memory Concepts
O AUTORZE
Tomasz Witkowski – nie potrafię opowiedzieć o sobie inaczej niż słowami Reinholda Messnera „Jestem tym, co robię”. Jestem tą książką, kilkunastu innymi książkami, które wcześniej napisałem, kilkudziesięcioma artykułami naukowymi, ponad setką publikacji popularnonaukowych, programami radiowymi i telewizyjnymi z moim udziałem, górami, na które wszedłem i szlakami morskimi, które przepłynąłem.
Zafascynowany w młodości nauką, a w szczególności biologią, możliwością zgłębiania tajemnicy życia, uległem pokusie pójścia jeszcze dalej – wniknięcia w tajniki duszy ludzkiej. Szybko osiadłem na mieliźnie nauk społecznych, które oferując pozory głębi, unieruchamiają tych, którzy próbują popłynąć dalej. Naniesienie na mapy wszystkich tych mielizn, (które zagrażają nam – badającym sekrety zawiłości umysłu człowieka i tym, którzy z naszych usług korzystają) stało się moją obsesją. Mission impossible? Prawdopodobnie tak, bo my ludzie jesteśmy bardziej produktywni w tworzeniu płycizn niż natura.
Pisząc “Gigantów psychologii” wielokrotnie spotykałem się z pytaniem: dlaczego to robisz? Cóż, zainspirowało mnie do tego stwierdzenie Izzaka Newtona: „Jeśli widzę dalej, to tylko dlatego, że stoję na ramionach olbrzymów.” Postanowiłem zatem i ja wdrapać się na barki gigantów mojej dziedziny rozejrzeć się wokół i spojrzeć w przyszłość. I rzeczywiście, rozmowy z największymi autorytetami w psychologii i praca nad tą konkretną książką była dla mnie największą przygodą intelektualną, jaka mi się przytrafiła w życiu. Nigdy wcześniej nie marzyłem o tym, że będę miał możliwość osobiście rozmawiać z tak wieloma wybitnymi myślicielami.