Zakazana psychologia tom 3.
O cnotach, przywarach i uczynkach małych, wielkich uczonych.
Description of book
Jak to się stało, że psychologowie odegrali rolę w doskonaleniu metod tortur? Czym jest pornografia mózgowa? Ile ofiar traumatycznych wydarzeń doświadczyło dodatkowych cierpień z powodu interwencji psychologów? Czy klątwy rzucane przez psychologów mogą naprawdę sprowadzić śmierć?
To tylko kilka z fascynujących pytań, na które z charakterystyczną sobie przenikliwością stara się odpowiedzieć Tomasz Witkowski w trzeciej części swojej trylogii "Zakazana psychologia".
Intrygująca narracja o tych poszukiwaniach trzyma w napięciu od pierwszych stron aż po ostatnie akapity. Autor z wielką swadą i pewnością prowadzi czytelnika przez najbardziej skomplikowane obszary psychologii. Towarzyszenie mu w tych poszukiwaniach jest niczym uczestnictwo w fascynującej wyprawie, której celem jest odkrycie źródeł rzeki zalewającej współczesną psychologię bezwartościowymi wynikami badań i pseudonauką. Wyniki tych poszukiwań są zatrważające – większość tropów prowadzi do świątyni nauki, a Witkowski nie idzie na żadne kompromisy w odkrywaniu prawdy. Każdy, kto choć minimalnie korzysta z usług psychologii lub ma taki zamiar, wiele zyska, sięgając po "Zakazaną psychologię".
To lektura dla odważnych czytelników, gotowych skonfrontować swoje wyobrażenia o nauce z twardą rzeczywistością. Non-fiction z najwyższej półki.
"Zakazana psychologia" to trylogia, w której każdy tom stanowi samodzielną całość, co oznacza, że czytelnik może rozpocząć swoją podróż od dowolnej części i zawsze będzie na początku fascynującej wyprawy.
O AUTORZE
Polski psycholog, psychoterapeuta i publicysta.
Rainhold Messner powiedział kiedyś: Jestem tym, co robię. To dobry pretekst do tego, aby nie pisać o sobie lecz pokazać siebie poprzez to, co robię - książki, artykuły, wyniki badań, wypowiedzi i inne dokonania. Jeśli jednak zaistnieje potrzeba pisania o sobie, to stwierdzenie Messnera jest również dobrym punktem wyjścia do tego, by pisać nie wpadając w pułapkę własnych wyobrażeń i projekcji.
Jestem zatem przede wszystkim psychologiem, bowiem obecnie większość moich działań życiowych skoncentrowałem w tej dziedzinie wiedzy. Część mojej działalności jest w znacznej mierze publiczna i jej chciałbym słów parę poświęcić.
Jestem zatem psychologiem-pisarzem, bo pisanie pochłania ostatnimi laty wiele mojej energii i czasu. Piszę o psychologii i dziedzinach jej pokrewnych. Mojemu pisaniu towarzyszy głębokie zatroskanie o przyszłość dziedziny, którą uprawiam. Z jednej strony bowiem towarzyszy mi przekonanie, że to co wartościowego w nauce, stało się tak elitarne, że nie jest dostępne dla przeciętnego odbiorcy. Z drugiej strony korzystają z tego szarlatani i oszuści, którzy pod szyldem nauki żerują na ludzkim nieszczęściu i ignorancji. W swoich książkach staram się zbliżyć naukę przeciętnemu czytelnikowi. Mój najnowszy projekt zatytułowany Zakazana psychologia to próba “oczyszczenia” psychologii z hochsztaplerstwa.
Czy mi się to uda? Czas pokaże...
OPINIE
Odwaga jest dzisiaj chyba w odwrocie. Także odwaga pisania, mówienia ale także odwaga konfrontowania się z argumentami innych. Czy bez takiej odwagi można prowadzić badania naukowe? Czy bez takiej odwagi możliwy jest rozwój? Książka, którą trzymasz w dłoni jest odważna, bo odważny jest jej Autor. Dlatego ją polecam. Przeczytaj, o ile jesteś odważny.
dr. Tomasza Rożka