Ironia i dystans są efektowne, ale w życiu codziennym mało skuteczne.
Bohater poematu to typowy romantyk - swoją wiedzę o świecie i relacjach czerpie z utworów literackich, jest programowo nieszczęśliwy i wszystko traktuje z dystansem. Zawiedziony wielkim światem postanawia wyjechać na prowincję, by tu nawiązać autentyczne więzi. Wyniosłość Eugeniusza nie przypadnie jednak do gustu nowym sąsiadom, a nawet doprowadzi do śmiertelnego konfliktu. W tym ponurym pejzażu rozbłyśnie szczere uczucie wiejskiej szlachcianki, Tatiany. Czy Oniegin pójdzie za tym światłem?
Na kanwie poematu Piotr Czajkowski zrealizował operę pod tym samym tytułem.
Pozycja obowiązkowa dla miłośników opowieści o bohaterach romantycznych kreślonych przez Johanna Wolfganga Goethego czy Adama Mickiewicza.
Aleksander Siergiejewicz Puszkin (1799-1837) - jeden z najwybitniejszych przedstawicieli rosyjskiego romantyzmu, prozaik, dramaturg i poeta. Uznawany za znakomitego reformatora języka literackiego w Rosji - jego postulaty tyczyły się włączenia potocznych sformułowań oraz zapożyczeń z innych gatunków do literatury. Zginął jako bohater - bohater swojej żony, raniony w pojedynku o honor ukochanej. Do jego najsłynniejszych dzieł należą zbiory liryków, a także poematy "Eugeniusz Oniegin" i "Jeździec miedziany".