Jedna z sześciu orientalnych baśni ze zbioru „Klechdy sezamowe" Bolesława Leśmiana, kontunuacja „Rybaka i geniusza" opowiadająca o nieszczęśliwym Królu zaklętego w jezioro państwa. To opowieść, której elementy rzeczywiste mieszają się z magią. Zagadki, wyprawy i niezwykłe postaci rozbudzą wyobraźnię zarówno dzieci, do których przede wszystkim ten utwór jest skierowany, jak i dorosłych, którzy mogą kojarzyć autora głównie z jego twórczością poetycką.
Leśmian wnosi się na szczyty wirtuozerii językowej by pokazać na świat bez ograniczeń, gdzie spełniają się marzenia, a bohaterowie dzięki swojej determinacji osiągają szczęście i zdobywają bogactwa.
Język, postacie i poglądy zawarte w tej publikacji nie odzwierciedlają poglądów ani opinii wydawcy. Utwór ma charakter publikacji historycznej, ukazującej postawy i tendencje charakterystyczne dla czasów z których pochodzi.
\"Klechdy sezamowe\" to orientalne baśnie w poetyckiej interpretacji Bolesława Leśmiana. Zbiór jest zaproszeniem do świata, gdzie spotykają się codzienność i niezwykłość.
Bolesław Leśmian (1877-1937) – polski poeta i prozaik żydowskiego pochodzenia, krytyk literacki, twórca neologizmów oraz nowego typu ballady. Uznany za najbardziej nowatorską, najoryginalniejszą i najbardziej skrajną indywidualność literatury polskiej XX wieku. W swojej twórczości odwoływał się do symbolizmu, romantyzmu, realizował się w wymiarach filozoficzno-metafizycznym i psychologicznym.