Psychologia kłamstwa
Beskrivelse av boken
Czym jest kłamstwo i dlaczego kłamiemy? Czy predyspozycje ku temu są wrodzone, czy jest to jedna z umiejętności przystosowawczych? W jaki sposób kłamiemy i jakiego rodzaju zysk osiągamy. Czy są wiarygodne sposoby wykrycia kłamstwa? Książka jest sondą, zapuszczającą się w głąb tego morza pytań i ustanawiającą podstawowy porządek.
Badania mówią, że przeciętny człowiek kłamie dwa razy dziennie, więc pospolitość kłamstwa jest zadziwiająca. A jednak brak na ten temat książek. Psychologia kłamstwa jest sondą, zapuszczającą się w głąb morza pytań na temat kłamstwa i ustanawiającą podstawowy porządek. Żywo napisana i ilustrowana wieloma przykładami z życia i literatury szkicuje zarysy dziwnego i trochę przerażającego uniwersum, którego władca jest "homo mendosus", człowiek kłamiący.
Chyba jedyna tak wyczerpująca pozycja polskiego autora na naszym rynku. Kłamstwo to najbardziej popularny rodzaj manipulacji językowej. Ponieważ korzystamy z niej wszyscy, wydaje nam się, że znamy ją dobrze. Lektura książki z pewnością pozbawi nas takiego przekonania. Okazuje się bowiem, że techniki kłamania mogą być niezwykle wyrafinowane a przez to skuteczne. Autor przedstawiając wyniki badań nie pozostawia nam złudzeń co do naszych umiejętności wykrywania kłamstwa. Dzięki książce poznamy także tajniki działania tak kontrowersyjnych urządzeń jak wykrywacze kłamstwa. Polecamy ją wszystkim, którzy z kłamstwem się zetknęli i chcą się bronić przed okłamywaniem, ale w szczególności ludziom, których praca polega na ciągłym wykrywaniu kłamstwa - prawnikom, śledczym, psychologom, negocjatorom, policjantom.
Kłamstwo to temat atrakcyjny i modny. Jeśli nasze komunikowanie się z innymi ma charakter gry, jak twierdzi wielu, miejsce kłamstwa w komunikowaniu jest trwałe i konieczne. Pozwala kłamców rozumieć, ale pozwala też bronić się przed nimi.
Opinie:
Psychologia kłamstwa stanowi niesamowicie ciekawą publikację dotyczącą tematu jakże rzadko poruszanego. Dla tych, którzy wolą refleksyjne ujęcie problemu, charakteryzuje kłamstwo, kłamcę i strategie kłamania. Natomiast zwolennikom praktyki pozwala kłamców zrozumieć i bronić się przed nimi, co stanowi ogromny atut tej książki. Nie tylko pozostawia czytelnika z ogromem psychologicznej, rzetelnej wiedzy, ale też ilustruje za pomocą przykładów z życia i z literatury, jak tę wiedzę wykorzystać. Polecam!
Elżbieta Jasińska
Tomasz Witkowski prowadzi czytelnika przez zawiłości psychologii kłamstwa tłumacząc każdy trudniejszy aspekt w prosty sposób. A do tego robi to z humorem. Tekst naukowy poprzeplatany jest licznymi anegdotami, co uprzyjemnia czytanie. Książkę czyta się jednym tchem.
Recenzja czytelnicza
o Autorze:
Tomasz Witkowski – nie potrafię opowiedzieć o sobie inaczej niż słowami Reinholda Messnera „Jestem tym, co robię”. Jestem tą książką, kilkunastu innymi książkami, które wcześniej napisałem, kilkudziesięcioma artykułami naukowymi, ponad setką publikacji popularnonaukowych, programami radiowymi i telewizyjnymi z moim udziałem, górami, na które wszedłem i szlakami morskimi, które przepłynąłem.
Zafascynowany w młodości nauką, a w szczególności biologią, możliwością zgłębiania tajemnicy życia, uległem pokusie pójścia jeszcze dalej – wniknięcia w tajniki duszy ludzkiej. Szybko osiadłem na mieliźnie nauk społecznych, które oferując pozory głębi, unieruchamiają tych, którzy próbują popłynąć dalej. Naniesienie na mapy wszystkich tych mielizn, (które zagrażają nam – badającym sekrety zawiłości umysłu człowieka i tym, którzy z naszych usług korzystają) stało się moją obsesją. Mission impossible? Prawdopodobnie tak, bo my ludzie jesteśmy bardziej produktywni w tworzeniu płycizn niż natura.
Språk:
Polsk