Memoria
Buchbeschreibung
Claire Lidman är död sedan fjorton år. Men Samuel, Claires man, vägrar att acceptera det. Så när han får syn på en kvinna i bakgrunden på ett semesterkort som ser ut precis som Claire, vänder han sig till Hans Rekke och Micaela Vargas. De är djupt skeptiska. Men Rekke upptäcker ändå några detaljer på fotot som tyder på att det verkligen är Claire. Är det möjligt? Eller tar de sig an fallet bara för att få möjlighet att jobba ihop igen?
Undersökningen leder dem bakåt i tiden och Rekke tvingas återvända till plågsamma minnen från det förflutna.
Samtidigt, kanske inte bara av en tillfällighet, träffar Rekkes dotter Julia en ny pojkvän som hon absolut vill hålla hemlig. Och Micaela blir fortsatt trakasserad och hotad av sin kriminella bror Lucas. Men det skrämmer henne inte. Först när hon inser vem Julias nya kärlek är, faller halva hennes värld samman, och Rekke förstår att han återigen måste stå öga mot öga med sin ungdoms stora fiende, Gabor Morovia.
Memoria för läsaren tillbaka till 90-talets bankkris, och till oligarkernas strid med det gamla KGB. I den andra delen i David Lagercrantz Rekke/Vargas-serie avslöjas brutala brott och hur de påverkar enskilda livsöden. Och hur nystandet i dem berör professor Hans Rekke och polisassistent Micaela Vargas djupt personligt.
Bewertungen & Rezensionen
3,9
★★★☆☆2765 Bewertungen
4,2
★★★★☆2392 Bewertungen
Tycker den här personen professor Recke (stavning?) är så komisk. Han är lika pompös/självupptagen/brister i inlevelseförmåga som han beskriver att diverse bovar i dramat har. Knappast en attraktiv man, som nog författaren kanske hoppas på. Den kvinnliga polisen borde passa sig så inte författaren skriver in romantik och lockelse till professorn. O ve och fasa. Men underhållande är boken i vart fall och välskriven.
Lena
★Buch4
★Sprecher*in5
Tänk om man vore som Rekke ändå. Jag gillar hans sätt att komma fram till saker. Nu ser jag fram emot nästa bok... och nästa. Tack! Hälsningar Harriet i Grisslehamn
Harriet
★Buch5
★Sprecher*in5
Det bådar gott för fortsättningen. Boken är ett snäpp bättre än Obscuritas. Lagercrantz verkar vara fin form. Karaktärerna är intressanta och språkey är utmärkt. Ser framemot nästa bok.
Erik
★Buch4
★Sprecher*in4
Relativt spännande, komplex intrig, eventuellt onödigt många personer inblandade, lite för långsam för min smak, få cliffhangers men en suverän uppläsning av Reine Brynolfsson.
Stefan
★Buch4
★Sprecher*in5
Rezensionen können nur von Kund*innen mit aktivem Abo geschrieben werden, die das Buch bewertet haben.
Das Buch Memoria und über 1 Million andere Hörbücher und E-Books
ab € 8,99/Monat
Füll dein Leben mit Geschichten