Kun surulintu laulaa
Beschrijving van het boek
Surulintu laulaa kuolemaa.
Rikoskomisario Sonja Ljungin ensimmäinen työpäivä Karlskronan suurrikosyksikössä alkaa painajaismaisesti. Hän on tuskin ehtinyt tavata kollegansa, kun yksikkö saa hälytyksen kouluun hyökänneestä aseistautuneesta miehestä. Poliisin saapuessa paikalle koko koulu on kaaoksessa, yksi opettajista on puukotettu kuoliaaksi ja hyökkääjä on tiessään.
Pian läheiseltä maatilalta löytyy toinenkin nainen murhattuna. Naisen rintakehä on leikattu auki, sydämen paikalla on vain kivi. Rikospaikalta löytyy myös murhaajan jättämä sitaatti tunnetusta lastenkirjasta, ja viittaus nostaa pintaan Sonjan omat traumat väkivaltaisesta lapsuudesta. Näännyttävä murhatutkinta muuttuu entistä painostavammaksi, kun poliisille lähetetään pahaenteinen video: on vielä kolmaskin uhri, jonka ruumista ei ole löydetty.
Emma Olofsson on ruotsalainen kirjailija, joka on noussut Ruotsin suosituimpien jännityskirjailijoiden joukkoon. Kun surulintu laulaa aloittaa hänen menestyssarjansa rikoskomisario Sonja Ljungista.
Beoordelingen & recensies
3,8
★★★☆☆1020 beoordelingen
Bewogen · Zinderend · Goed geschreven
4,3
★★★★☆899 beoordelingen
Kalm · Geloofwaardig · Perfecte match
- Vähän liikaa toistoa joissain kohdin.. Kuitenkin tarina eteni hyvin ja yllätyksiä riitti loppuun asti. Lukija erittäin hyvä, miellyttävä ääni hänellä.Virpi Boek★4 Onvoorspelbaar Voorlezer★5 
- Ihan ok dekkarisarjan avaus.Mirka 
 Esikoiskirjalle tuttuja ominaisuuksia, kaikki henkilöt liittyvät tarinaan, jonka vuoksi juoni ennalta-arvattava.
 Jään kyllä odottamaan toista osaa.Boek★3 Voorspelbaar · Gefocust op karakter · Vermakelijk · Zinderend · Droevig · Gewelddadig · Bewogen Voorlezer★5 Perfecte match 
- Liiallista väkivallan yksityiskohtaista kuvausta, toisaalta yli-imelää melodramaattisuutta. Liikaa toistoa liittyen päähenkilön taustaan, liikaa päälleliimattua yksityiskohtaisuutta. Ei kyllä positiivisesti säväyttänyt.Soile Boek★2 Voorlezer★4 
- Vaikka lopussa jutut nivoutuivat yhteen, kirjan eri kertojien tarinat tuntuivat liian irrallisilta toisistaan ja juoni oli jotenkin laahaava. Päähenkilöstä en löytänyt riittävästi syvyyttä, mutta sivuhenkilöt olivat oivallisia ja heidän tarinansa jäi kiinnostamaan enemmän.Sanna Boek★2 Voorlezer★5 
Recensies worden alleen geschreven door mensen die een actief abonnement hebben en het boek hebben beoordeeld. Er wordt geen aanvullende verificatie uitgevoerd.
Het boek Kun surulintu laulaa en meer dan 1 miljoen andere boeken
vanaf € 22,99/maand
Verrijk je leven met verhalen




















































