Pennskaftet
Beschrijving van het boek
Pennskaftet är en roman från 1910 av den svenska författaren Elin Wägner. Romanen väckte stor uppståndelse när den gavs ut och den gavs ut i flera upplagor på bara ett år. 1916 hade romanen sålt i 18 000 exemplar, vilket var ovanligt mycket vid den tiden. Elin Wägner skildrar kvinnor och kvinnors situation under 1900-talets första årtionde.
Romanen handlar om den kvinnliga journalisten Barbro Magnus ("Pennskaftet") som snart blir en glödande anhängare av kvinnlig rösträtt samt hennes romans med den unge arkitekten Dick Block. Det unga paret har inte pengar för att gifta sig. Hon bryter mot tidens konvenans genom att en tid bo i en sommarstuga tillsammans med sin fästman utan övervakning av någon äldre kvinnlig släkting. "Pennskaftet" lär också känna den unga lärarinnan Cecilia Bech som också dragits in i rösträttsrörelsen och fått något att leva för.
Beoordelingen & recensies
3,5
★★★☆☆33 beoordelingen
Interessant
2,4
★★☆☆☆27 beoordelingen
Traag · Eentonig
- Jag är ledsen över att behöva skriva det men inläsaren tar totalt död på texten genom sitt sätt att läsa. Saknar helt känsla för Elin Wägners text, betonar helt galet och använder ofta helt fel tonläge utifrån det som sker. 🥺
Susanne
Boek★4
Voorlezer★1
- Jag klarade tyvärr inte av att lyssna på denna uppläsare. Jobbig röst och dialekt. Får leta upp denna bok i pappersform istället.
Tina
Voorlezer★1
Eentonig · Traag
- Vill tyvärr inte lyssna alls pga störande dialekt.
Heidi
Boek★4
- Bedrövlig uppläsning. Lyckas inte lyssna klart.
Ann-Charlotte
Voorlezer★1
Recensies worden alleen geschreven door mensen die een actief abonnement hebben en het boek hebben beoordeeld. Er wordt geen aanvullende verificatie uitgevoerd.
Het boek Pennskaftet en meer dan 1 miljoen andere boeken
vanaf € 59/maand
Verrijk je leven met verhalen