Uinu, uinu, lemmikkini
Beschrijving van het boek
Mitä jos saisit nähdä rakkaimpasi vielä kerran?
Stephen Kingin Uinu, uinu lemmikkini koskettaa alkukantaisimpia pelkojamme: rakkaiden menetystä ja paluuta kuoleman rajan takaa. Kauhuromaanien klassikko vie yöunet pitkäksi aikaa.
Louis Creedin perheen uusi koti pikkukaupungissa tuntuu idylliseltä, mutta vilkasliikenteinen maantie pelottaa. Pian Ellie-tyttären rakastettu kissa jää auton alle, ja Louis tekee pahan virheen. Naapuri johdattaa hänet vanhalle intiaanien hautausmaalle ja kertoo salaisuuden: sinne haudatut palaavat kuolleista. Kissa palaakin, mutta ei samanlaisena. Ja kun tragedia iskee perheeseen, surun sokaisema Louis ei pysty vastustamaan houkutusta. Uinu, uinu lemmikkini -romaania on syystäkin sanottu Kingin pelottavimmaksi.
"Pahuus on kirjassa kulissien takana, ja sitä rakennetaan niin hitaasti ja vahvasti, niin hienolla rytmillä, että sille on pakko antautua." The Guardian
"Uinu, uinu lemmikkini on kirja, joka pelotti jopa sen kirjoittajaa." The New York Times
Beoordelingen & recensies
4,2
★★★★☆2121 beoordelingen
4,5
★★★★☆736 beoordelingen
”Uinu, uinu lemmikkini” on yksi sellaisista teoksista, joka jää kummittelemaan mieleen. Kirja on pysäyttävä ja kamppailee raskaalla, mutta toimivalla tavalla surun kanssa, ja mihin se äärimmillään vie ihmisen. Hahmot ovat uskottavia. Ne ovat koko tarinan ydin ja toimivat mainiosti teeman perille viennissä. Juoni on mukaansa tempaava ja kirja pitää lukijan/kuuntelijan varpaillaan koko tarinan ajan. Tunteita haastava, mutta ehdottomasti lukemisen arvoinen teos!
Miro
★Boek4
★Voorlezer5
Jäi jotenkin vaisuksi. Odotin enemmän kauhua, mutta kirja oli hyvä. Hitaasti alkava ja lopussa nopeahko. Olo jäi jotenkin tyhjäksi, mutta suosittelen joka tapauksessa.
Eimi
★Boek3
★Voorlezer4
kirja on hyvä, omaperäinen ja jopa koukuttava, vaikkei ole parhaita teoksia. Lukijasta en pitänyt, mutta se onkin vain oma mieltymys, en pidä ”mukailevasta” lukutavasta jossa lukija eläytyy. muuten mahtava👍🏻
★Boek5
★Voorlezer3
Jännittävä kirja, taattua Kingiä. Lukija oli hyvä, ainoa valittamisen arvoinen seikka minkä keksin oli, että hey ho let's go olisi voitu yhteen pötköön lukemisen sijaan lausua kuten Ramones sen laulaa. Ehkä joku olisi kuitenkin ärsyyntynyt siitä.
Jose
★Boek4
★Voorlezer4
Recensies worden alleen geschreven door mensen die een actief abonnement hebben en het boek hebben beoordeeld. Er wordt geen aanvullende verificatie uitgevoerd.
Verrijk je leven met verhalen
vanaf € 99/maand
Geniet van een wereld vol luisterboeken en e-books. Voeg gezinsleden eenvoudig toe aan je account. Geen verplichtingen. Opzeggen wanneer je wilt.