Historiallista romantiikkaa ja vahvoja naisia sumuisilta Skotlannin nummilta.
Stewartien talo on täynnä vilskettä, kun perheen 10 sisarusta varttuu yksi kerrallaan aikuiseen ikään. Sisarussarjan keskimmäistä, Bettyä, eivät kuitenkaan puheet naimisiinmenosta hetkauta. Hän haluaa opiskella ja ryhtyä opettajaksi, vaikka 1900-luvun yhteiskunta tarjoaa nuorelle naiselle tyystin toisenlaista roolia.
Lopulta Betty saa vanhemmiltaan luvan matkustaa Edinburghin opettajaseminaariin. Bettyn lupaus naimattomuudesta joutuu kuitenkin heti koetukselle, kun hän osoittautuu ystäväpiirinsä etevimmäksi rakkaushuolten ratkojaksi. Lisäksi Betty löytää vertaisensa eräästä varsin lupaavasta nuoresta miehestä, joka tekisi keneen tahansa lähtemättömän vaikutuksen.
Betty on ensimmäinen teos mukaansatempaavassa Betty-sarjassa, jossa on vaikutteita L. M. Montgomeryn, Louisa May Alcottin ja Mary Marckin klassikkoina tunnetuista tyttökirjoista.
Kaisa Ikola (nyk. Viitala) (s. 1974) on suomalainen historiantutkija ja kirjailija. Ikola on kirjoittanut erityisesti lasten- ja nuortenromaaneja, joista ensimmäisen hän julkaisi ollessaan vasta 13-vuotias.
Rezensionen können nur von Kund*innen mit aktivem Abo geschrieben werden, die das Buch bewertet haben.
Uskottavaa aikakaudelleen tyypillistä tarinankerrontaa. Paljon samankaltaisuuksia juonessa muiden aikakauden kirjojen kanssa (1880-1920), mikä ei sinänsä häiritse (Pikku naisia, Vihervaaran Anna yms.). Erilaista ja raikasta on että päähenkilö on 10-lapsisesta perheestä Skotlannista.
Anni
★
4
Buch
★
4
Sprecher*in
Vaikka tämä on ns. nuortenkirja, aikuinenkin voi sen hyvin lukea. Kerronta on eloisaa ja vaivatonta ja kirjan parissa lukija viihtyy, varsinkin näinä aikoina, kun todellisesta maailmasta kuuluu vain huonoja uutisia.
Marketta
★
4
Buch
Kesken jätin sillä niin lapsellista jarruttelua ainakin kirjan eka osa etten jaksa kuunnella.
Outi
★
2
Buch
★
2
Sprecher*in
Tykkäsin tästä, hyvä lukija
Leena
★
5
Buch
★
5
Sprecher*in
Das Buch Betty und über 1 Million andere Hörbücher und E-Books