Hannah: 1. Valinta
Buchbeschreibung
Romanttista kartanodraamaa 1800-luvun vuonomaisemissa
Tanskassa syntynyt kaunis maanomistajan tytär Hannah asuu aviomiehensä Engebretin kanssa Norjan vuoristossa kartanossa, jossa avautuu näkymä Hemsedalin laaksoon. He tapasivat, kun Hannah oli vasta nuori, ja vannoivat tuolloin ikuista rakkautta.
Syksyllä 1826 Hannah on yksin maatilalla, kun myrsky puhkeaa. Myrskyn keskeltä ilmestyy muukalainen – salaperäinen tanskalainen, jolla on syvänsiniset silmät ja lämpimät kädet. Tapaaminen muuttaa Hannahin elämän pysyvästi, ja hänen arjestaan ankaran aviomiehen kanssa tulee vaikeampaa kestää kuin koskaan.
Historiallinen, jättimäisen menestyksen Pohjoismaissa saanut kirjasarja saapuu vihdoin Suomeen! Norjan kauniissa vuoristossa jylhässä kartanossa elävä Hannah on omanarvontuntoinen ja voimakasluonteinen nainen, joka kamppailee löytääkseen elämäänsä onnen. Värikäs sukusaaga on täynnä jännitystä, rakkautta ja intohimoa.
Hannah-sarja lumoaa, varsinkin ne lukijat, jotka ovat pitäneet kirjoista kuten Bridgerton tai Tuulen viemää tai kirjailijoista kuten Kaari Utrio, Laila Hirvisaari tai Jane Austen.
Bewertungen & Rezensionen
4.1
★★★★☆1273 Bewertungen
4.4
★★★★☆1151 Bewertungen
Mukavan leppoisaa kuunneltavaa. Odotan todella jatko-osia. Lukija todella minun mieleinen. Selväsanaista kerrontaa eikä turhan teatraalista esittämistä.😊
Anne-Lena
★Buch4
★Sprecher*in5
Todella hyvä lukija. Tarinassa paljon juonenkäänteitä, pitää otteessaan. Hieman kioskikirjallisuuteen kallistuva kerronta ja kuvailu, mutta ihan mielenkiintoista tietoa elämästä 1800-luvun alun Norjassa ja Tanskassa. Kätevä jatkaa tuttujen hahmojen seurassa sarjan seuraavaan osaan.
Jenni
★Buch3
★Sprecher*in5
Epäuskottavan paljon onnettomuuksia. Kerronta jotenkin lapsellista ja liian imelä. En laskenut, kuinka monta kertaa kirjassa mainittiin muutoksen tekevän jollekin hyvää.....Puitteet vaikka millaiselle teokselle olisi kyllä olleet hyvät.
Merja
★Buch3
★Sprecher*in5
En saanut ensimmäistä lukua loppuun: harlekiinitason kioskikirjallisuutta, tosi naiivia ja yksinkertaista tekstiä. Ei vaan pysty eikä kykene jatkamaan. Alusta asti epäuskottavaa.
Satu
★Buch1
Rezensionen werden von Kund*innen mit aktivem Abo geschrieben, die das Buch bewertet haben. Es wird keine zusätzliche Überprüfung durchgeführt.
Das Buch Hannah: 1. Valinta und über 1 Million andere Hörbücher und E-Books
ab CHF 59/Monat
Füll dein Leben mit Geschichten