Korsetti
Buchbeschreibung
Tarina miehestä, jonka sisällä asuu myös nainen.
Pauli on ihan tavallinen mies, joka etsii elämänsä naista. Miksei hän saisi itsekin haluta pukeutua naiseksi? Kaunis romaani transvestiitin elämästä.
Pauli suostuu tyttöystävänsä pelleilyyn, antaa pukea itsensä naiseksi. Lopputulos yllättää molemmat. Pauli katsoo peiliin ja näkee itsensä ensi kertaa sellaisena kuin todella on. Meijukin alkaa aavistaa, että leikistä on tullut liian totta. Mutta kestää vuosia, ennen kuin Pauli uskaltautuu olemaan oma itsensä muiden edessä. Suomessa elää noin 50 000 transvestiittia. Millaista on elää heteroseksuaalina miehenä, kun syvällä sisimmässä on myös vahva ja elintilaa vaativa nainen? Uskalla avata Korsetti, niin tiedät.
Annamari Marttinen tarttuu tärkeisiin ja ajankohtaisiin teemoihin, joita kuvaa eläytyen. Luettuaan hänen aiemman romaaninsa Törmäys (2016) ei kukaan tekstaisi ajaessaan. Yhtä vakuuttavasti ja koskettavasti hän esittelee Korsetissa luonnollisen taipumuksen, joka vuoteen 2011 asti luokiteltiin Suomessa sairaudeksi.
Bewertungen & Rezensionen
4
★★★★☆372 Bewertungen
4.3
★★★★☆127 Bewertungen
Loistava teos transihmisen tuskallisesta matkasta omaksi ainutlaatuiseksi itsekseen. Annamari Marttinen on tehnyt merkittävän kulttuuriteon muovatessaan keski-ikäisen lappeenrantalaisen sateenkaariaktivistin Mimmi Makusen kamppailua romaaniksi. Loppu hyvin, kaikki hyvin. Sateenkaari-ihmisiin kuuluu 5—15 prosenttia koko maailman väestöstä.
Päivi
★Buch5
Hieno, koskettava kirja. Olisin mieluiten kuullut tämän kirjan miesäänellä luettuna. Olisi mennyt varmasti vielä syvemmälle, koskettanut enemmän kuin tämä kylmä naisääni.
Sanna
★Buch4
★Sprecher*in3
Kaunis teos
Kaunis teos ja kuvaus transvestiitin matkasta, lapsuuden häpeästä aikuisena koettuun hyväksyntään. Oman arvon tunnon löytämisestä ja henkisestä kasvusta. Kuvaa myös raadollisesti tapaa, jolla lapsia, nuoria, aikuisia, kumppaneita ja läheisiä on satutettu kommenteilla, jotka pitäisi jättää sanomatta. Kerrassaan hieno teos, vaikkakin täytyy sanoa, että kerronta on paikoitellen liian kuvailevaa. Mutta toisaalta sen ansiosta kuva tapahtumista piirtyy hyvin elävästi mieleen.
Aleksi
★Buch4
★Sprecher*in4
Todella upea kertomus vaikeuksien kautta itsensä hyväksymiseen ja vapautumiseen juuri sellaisena kuin on. Lukija aivan ihana taas kerran.
Sinikka
★Buch5
★Sprecher*in5
Rezensionen können nur von Kund*innen mit aktivem Abo geschrieben werden, die das Buch bewertet haben.
Das Buch Korsetti und über 1 Million andere Hörbücher und E-Books
ab CHF 99/Monat
Füll dein Leben mit Geschichten