Juhlimaan tulkaa
Buchbeschreibung
Jouluidylli särkyy Hagfors-sarjan viimeisessä osassa.
Ninni Schulmanin suosittu sarja toimittaja Magdalena Hanssonista ja pikkukaupungin poliiseista päättyy tarinaan haavoittuvuudesta, katumuksesta ja elämästä, joka perustuu valheille.
Joulu lähestyy, ja lapsiperhe ajaa kohti isovanhempien kotia Hagforsissa. Perheen äitiä kalvaa levottomuus: miksi kukaan ei vastaa puhelimeen? Perillä kauhea totuus paljastuu: vanhukset on surmattu. Poliisit Christer Berglund ja Petra Wilander epäilevät ensin, että kyseessä on pieleen mennyt ryöstö, mutta vähitellen alkaa paljastua yhä epämiellyttävämpiä asioita. Sairauslomalta palannut Magdalena Hansson hyppää keskelle Hagforsia ravistelevaa murhatapausta, joka johtaa ihmismielen pimeälle puolelle.
Toimittaja ja kirjailija Ninni Schulman (s. 1972) on yksi Ruotsin kärkidekkaristeista. Suosittua Magdalena Hanssonista kertovaa sarjaa on myyty kotimaassaan jo yli miljoona kappaletta. Schulman asuu Tukholmassa ja nauttii kesistä lapsuutensa maisemissa Värmlannissa.
Bewertungen & Rezensionen
4,1
★★★★☆2458 Bewertungen
3,8
★★★☆☆1964 Bewertungen
Kirjailija pitää ainakin kahvista, sillä sitä juodaan paljon kaikissa seitsemässä kirjassa. Kirjasarja oli hyvin mielenkiintoinen ja mukaansatempaava.
Sinikka uusi
★Buch5
★Sprecher*in5
Lukija alkoi häiritä yhä enemmän kirjan edetessä. Oliko yksi hahmo Heidi lausuttuna saksalaisittain Haidi vai oliko hän oikeasti Haidi? Olisi tietty voinut luettavasta versiosta tarkistaa... Häiritsi joka kerta nimen kuullessani
Satu
★Buch4
★Sprecher*in3
Edellisiin osiin verrattuna ihmissuhde hömppää lisätty aimo annos, liikaakin. Murha jäi liikaa taka-alalle, eikä jännitys oikein päässy valloilleen. Kirjan pituuteen nähden ja sarjan viimeisen osan vuoksi odotin paljon enemmän. Mukava tätä oli lukea, mutta lievä pettymyksen maku jäi.
Marko
★Buch3
Tylsä. En ole koskaan nopeuttanut lukunopeutta, mutta nyt oli pakko. Halusin tietää loppuratkaisun, mutta jo puolivälissä tuskailin, että vielä puolet jäljellä. Huoh. Lukijassa ärsytti ääntäminen.
Anna
★Buch2
★Sprecher*in3
Rezensionen werden von Kund*innen mit aktivem Abo geschrieben, die das Buch bewertet haben. Es wird keine zusätzliche Überprüfung durchgeführt.
Das Buch Juhlimaan tulkaa und über 1 Million andere Hörbücher und E-Books
ab 99 €/Monat
Füll dein Leben mit Geschichten