Pimeään jäänyt
Buchbeschreibung
"Poikkeuksellisen hyvä esikoisteos!" - Dagens Nyheter
Uuden psykologisen trillerin huippua Silta-sarjan hengessä. Rikostutkija Fabian Riskistä tulossa myös laadukas televisiosarja.
Rikostutkija Fabian Risk palaa Tukholmasta perheineen kotikaupunkiinsa Helsingborgiin. Jo muuttopäivänä Riskin vanhasta koulusta löydetään ruumis. Teknisen työn opettajan Jörgen Pålssonin kädet on silvottu, ja ruumiin päälle on asetettu vanha luokkakuva, josta uhrin kasvot on ruksattu yli. Murha palauttaa Riskin mieleen epämieluisia muistoja yläasteajoista, ja hän alkaa uumoilla että entisen luokkatoverin surma on vain yksi lenkki karmivassa tapahtumasarjassa, joka sysättiin liikkeelle kauan sitten.Pimeään jäänyt on Ruotsissa suuren menestyksen saaneen Fabian Risk -sarjan avausosa. Sarjan toinen osa ilmestyy suomeksi vuonna 2016.
Stefan Ahnhem on tullut tunnetuksi muun muassa Wallander- ja Irene Huss -televisiosarjojen käsikirjoittajana. Ahnhemin ensimmäinen romaani Pimeään jäänyt yhdistelee taidokkaasti psykologista jännitystä ja trillerimäistä toimintaa. Nordisk Film on tekemässä kirjoihin pohjautuvaa tv-sarjaa.
Sprache:
Finnisch
Bewertungen & Rezensionen
4,1
★★★★☆9158 Bewertungen
4,6
★★★★☆4394 Bewertungen
Tuli liikaa ruumiita. Työläs kuunneltava, koska väkeä ja aikahyppyjä oli niin paljon. Hiukan jäi sellainen maku, että nordic noiria kun tehdään, on pakko olla mahtipontinen. Päähenkilöt pintapuolisia. Häviää jännityksessä selvästi esim. Keplerille. Pitkänen loistava lukija.
Juha-Matti
★Buch3
★Sprecher*in5
Aivan loistava kirj! En meinannug malttaa ollenkaan pitää edes taukoja. Juoni on mielenkiintoinen, kerroksellinen. Hahmot jäivät monilta osin ehkä vähän latteiksi pintaraapaisuiksi.
Satu
★Buch5
Älyttömän hyvä kirja!!!!Mutta silmittömän raaka, välillä teki tosi pahaa kuunnella millaista raakuutta murhaaja käytti,,🥴 lukijahan on huippua! Kiitos Pitkänen ihanasta tyylistä lukea tällaista raakalaista tekstiä. On kirjailijalla hurja mielikuvitus🤔
Eija
★Buch5
★Sprecher*in5
Niin hyvä, että jopa Harry Hole-sarja meinaa jäädä kirjan varjoon. Fabian jää hajuttomaksi ja mauttomaksi päähenkilöksi, mutta ehkä hänestä löytyy särmää kirjasarjan edetessä.
Jenni
★Buch5
★Sprecher*in5
Rezensionen werden von Kund*innen mit aktivem Abo geschrieben, die das Buch bewertet haben. Es wird keine zusätzliche Überprüfung durchgeführt.
Das Buch Pimeään jäänyt und über 1 Million andere Hörbücher und E-Books
ab 7,99 €/Monat
Füll dein Leben mit Geschichten