Królowa Margot
Tietoa kirjasta
Aleksander Dumas mistrz powieści płaszcza i szpady zabiera czytelników w świat XVI-wiecznej Francji. Opowieść zaczyna się w dniu zaślubin Margot i króla Nawarry – Henryka. Małżeństwo nie jest spowodowane gorącym uczuciem, a celami politycznymi. Przejście Henryka na katolicyzm jest szansą, by wreszcie pogodzić skłóconych hugenotów i katolików. Czy tak właśnie się stanie?
W dworskim otoczeniu pojawiają się skomplikowane intrygi, a powodzenie planu zaczyna opierać się na wzajemnych sympatiach i antypatiach. Połączenie romansu i powieści historycznej zaspokoi najbardziej wytrawnych amatorów literatury światowej.
Walezjusze
Klasyczna trylogia z gatunku płaszcza i szpady, która opowiada o losach ostatnich Walezjuszów. Płomienne romanse, intrygi polityczne i brutalne konflikty w tle ważnych wydarzeń historycznych – jak to u Dumasa bywa.
Aleksander Dumas ur. jako Dumas Davy de la Pailleterie (1802 - 1870) – francuski pisarz i dramaturg. Był synem generała Thomasa Alexandra Dumasa. Pierwszy sukces przyniósł mu wydany w 1829 roku dramat historyczny „Henryk III i jego dwór”. Jednak największą sławę zdobył w latach 40. dzięki powieści „Hrabia Monte Christo” oraz cyklowi o trzech muszkieterach: „Trzej muszkieterowie”, „Dwadzieścia lat później” i „Wicehrabia de Bragelonne”. Dużą popularność zdobył również cykl o Walezjuszach: „Królowa Margot”, „Pani de Monsoreau” i „Czterdziestu pięciu” oraz cykl „Pamiętniki lekarza”: „Józef Balsamo, „Naszyjnik królowej”, „Anioł Pitou”, „Hrabina de Charny” i „Kawaler de Maison-Rouge”. Łącznie napisał ponad 200 utworów, które przetłumaczono na blisko 100 języków.