Med döden som gäst
Tietoa kirjasta
Stjärnskådespelerskan Siri Ehrensvärd och hennes brorson Anton driver plantskola i idylliska byn Säbyholm. Sommaren inleds med att Upplands-Bros rikaste man bjuder in hela bygden till invigningen av en lyxig eventlokal, inrymd i en lada intill Mälaren – samma lada som kommunen lovat byborna att få som hembygdsgård. Morgonen efter kalaset hittas en ung man död i ett dike. Lokalpoliserna Olle och Rita får utredningen på sitt bord och som vanligt dras även Siri in.
Anton har alltid undrat vad som hände hans föräldrar när de försvann på Kilimanjaro för drygt tjugo år sedan. Han och flickvännen Cecilia vill ta reda på mer och beger sig i denna fjärde bok i serien till Tanzania, där bilden av vad som hände sakta växer fram. Den senaste delen i serien, julberättelsen När snön faller vit, kom enbart ut i digital utgåva.
Arviot ja arvostelut
4,3
★★★★☆6918 arviota
Lämminhenkinen · Kepeä · Miellyttävä
4,4
★★★★☆6405 arviota
Rentouttava · Sopii täydellisesti · Eläytyvä
Ebba
Bok 4 och nu är jag ordentligt fast! Karaktärerna har tagit ett hårt tag om mitt hjärta och jag vill bara veta mer, kan inte få nog, har t. o.m. vant mig vid uppläsare! Mot del 5!Suosittelen
Kirja★4
Viihdyttävä · Tapahtumarikas · Juonivetoinen · Hahmovetoinen · Miellyttävä · Jännittävä · Romanttinen · Lisää tätä · Kepeä
Lukija★4
Rentouttava
- Vi har avlyssnat boken under bilresor liksom de tidigare i serien.
Gunnar
Passat väldigt bra. Boken, liksom de tidigare i serien är skrivna med värme och humor och med många trådar att fundera över.Kirja★4
Lämminhenkinen
Lukija★5
- Bättre uppläsare får man leta efter!
Ulla Britt
Efter att ha lyssnat på fyra böcker i serien tycker jag mig känna karaktärerna som är så fint presenterade. En riktig feel good serie med inslag av deckarspänning. Ska jag vänta med julbocken... njaä tror inte det.Kirja★5
Lukija★5
- Precis som Carin Hjulström säger i slutorden är detta en deckare som utspelar sig i en miljö liknade Morden i Midsomer. Där får man lära känna karaktärerna både goda och onda sidor. Intressant historia om släktskap och hur det kan påverka familjen.
Pia
Kirja★5
Lukija★5
Arvosteluja kirjoittavat vain henkilöt, joilla on aktiivinen tilaus ja jotka ovat arvioineet kirjan. Muita lisävarmennuksia ei tehdä.
Med döden som gäst ja yli miljoona muuta kirjaa
alkaen 10,99 €/kk
Täytä elämäsi tarinoilla