En oemotståndlig kärlekshistoria som sprakar av julstämning, godsaker och passion. Här möts ”Jane Eyre”, ”Fröken Frimans krig” och ”Chocolat”! December 1870: Den unga fattiga Lovisa Lind ska snart emigrera till Amerika, men först ska hon hjälpa till med konfekten på baron von Drevers spektakulära vinterbal. Förfärat märker hon att den vresige änklingen får hennes frusna hjärta att tina, och attraktionen verkar ömsesidig fastän hon bara är karamellkokerska. Över godsets mörka korridorer svävar både något romantiskt, något sorgset och något kusligt. Medan snön yr och kylan kopplar ett järngrepp om bygden dras Lovisa in i en hisnande karusell av alltmer mystiska hemligheter och omöjlig förälskelse.
Reviews are written only by people that have an active subscription and have rated the book.
Inte i min smak. Började bra men så blev det mycket övernaturligt, spöken och osaliga andar som drar ner betyget. Gillar man övernaturligt så uppskattar man säkert boken.
Anna-Karin
★
3
Book
Säkert en bra felgood bok om jag inte blivit så irriterad på den fruktansvärt dåliga uppläsningen! Kunde inte höra klart den. Monoton, låg, slätstruken röst utan inlevelse. Den rösten undviker jag att lyssna på fortsättningsvis!
Eva
★
1
Narration
Boken påminde mig om Jane Eyre.
Den var både spännande och romantisk. Uppläsare en av de bästa!
★
5
Book
★
5
Narration
Underbar bok, romantisk och med att persongalleri av kvalitet .
Härlig upplevelse och uppläsning !
Yvonne
★
5
Book
★
5
Narration
The book Jul i krinolin and over 1 million other books