Miestä näkyvissä
Description of book
Häpeilemättömän viihdyttävä ja ilahduttavan itseironinen romaani rakkaudesta ja erosta
”Tässä kohtaa sulta loppuu valheet ja joudut turvautumaan totuuksiin.”
Kesken varsin intiimin hetken Sirkun aviomies päättää vetäytyä, sekä Sirkusta että heidän avioliitostaan. Jalon päätös sysää Sirkun kriisiin, jossa lähetetään liikaa tekstiviestejä, hankitaan uusi tukka, käydään mielijohteesta urkukonsertissa ja juodaan laatikkoviiniä morsiuspukuun sonnustautuneena.
Kaupunginteatterin näyttelijänä, läsnäolon ammattilaisena siis, Sirkun pitäisi osata käsitellä kaikenlaisia tunteita, mutta tätä myrskyä hän ei osaa hallita. Apuun kutsutaan niin ystävät, terapeutit kuin universumikin.
Mitä jää jäljelle kun avioliitto kaatuu? Mitä tapahtuu, kun pakon edessä pitää siirtyä oman elämänsä päähenkilöksi? Mistä aloittaa tasapainon etsiminen? Miten tavoitella täydellisyyttä ja lopulta päästää siitä irti?
Miestä näkyvissä on huutonaurua aiheuttava romaani eräästä haaksirikosta ja pelastautumisesta sen jälkeen. Se on hillitön yhdistelmä riemua, raivoa ja melankoliaa. Romaani voitti Tarinan viemää -kirjoituskilpailun.
"Hillittömän hauska ja kivuliaan tunnistettava. Aiheuttaa ahmimista!" - Laura Friman
Marja Kangas (synt. 1974 Kuopiossa) on teatterin ja kirjoittamisen opettaja, joka iloitsee pitkästä itkusta ja tykkää nauraa ensin itselleen. Hän on kotonaan lähinnä Suomen Turussa ja Barcelonassa.
Language:
Finnish
Ratings & reviews
3.6
★★★☆☆4119 ratings
4.3
★★★★☆1368 ratings
Miestä näkyvissä - yksi hauskimmista kirjoista, joita olen kuunnellut! Saa nauraa, ihan tosissaan. Mutta samalla kirja pistää myös pohtimaan asioita - hyvässä ja pahassa. Suosittelen ehdottomasti!
Aleksi
★Book5
★Narration5
Universumin lahja minulle, joka myös etsinyt itseäni avioeroni jälkeen. Ja sattumoisin nyt löytänyt miehen, joka on minua 16 vuotta nuorempi. Elämä on😅
Pirjo
★Book5
Mielenkiintoinen kurkkaus boheemiin taiteilija elämään. Päähenkilön liian pitkät työsessiokuvaukset liian pitkiä ja yli hilseen osa. Ihana kertomus ystävyydestä ja sen monimuotoisuudesta. Kuvaus avioeron kriisistä. Minttu sopi oikein hyvin lukijaksi!
Paula
★Book4
★Narration5
Rohkea ja rehellinen, seksuaalisuudella höystetty kirja erosta ja sinkkuelämästä. Ehkä hiukan ”seko” ja erikoinen, ei tosikoille. Loppuu jotenkin kesken. Lukija on tosi hyvä!
Anna
★Book3
★Narration5
Reviews are written only by people that have an active subscription and have rated the book.
The book Miestä näkyvissä and over 1 million other books
from €8.99/month
Fill your life with stories