Pimennossa
Description of book
Meillä kaikilla on pimeä puolemme.
Pimennossa aloittaa älykkään, henkilöhahmoihin ja tunnelmaan panostavan huippusuositun dekkarisarjan.
Kuumana kesäpäivänä vuonna 1984 kolme lasta katoaa metsään. Vain yksi heistä löydetään etsintöjen jälkeen, veriset kengät jaloissaan. Tapahtumista hän ei muista mitään.
Kaksikymmentä vuotta myöhemmin sama poika, Rob Ryan, on töissä Dublinin poliisin murhayksikössä, jossa juuri kukaan ei tiedä hänen menneisyydestään. Mutta kun 12-vuotias tyttö löytyy murhattuna samaisesta metsästä, Rob ja hänen partnerinsa Cassie Maddox huomaavat tutkivansa pelottavan samankaltaista mysteeriä.
Amerikkalais-irlantilainen Tana French (s. 1973) on kirjoittanut kahdeksan romaania, joille on myönnetty lukuisia palkintoja. French kouluttautui alun perin näyttelijäksi, mutta ryhtyi kolmekymppisenä kirjoittamaan kokopäiväisesti romaaneja. Nyt hänen kirjojaan on myyty maailmalla yli seitsemän miljoonaa kappaletta. Pimennossa on Dublinin murhat -sarjan ensimmäinen osa, joka palkittiin mm. Edward-palkinnolla. Romaanien pohjalta on tehty myös suosittu tv-sarja. French asuu perheensä kanssa Dublinissa.
Ratings & reviews
3.7
★★★☆☆1000 ratings
Interesting · Character-driven · Tedious
4.2
★★★★☆733 ratings
Perfect match · Captivating · Credible
- No jopas oli hankala kirja. Sinänsä kirjoitustyyli oli mukava ja kirjaa oli kiva lukea, mutta huomasin että oma mieliala vaikutti yllättävän paljon siihen tykkäsikö kirjasta vai ei. Hahmojen taustoja pohjustettiin hyvin, ja sai hienosti rakennettua mielikuvan miltä hahmot näyttäisivät ja toimisivat eri tilanteissa. Tosin etsivä kaksikko käyttäytyivät Välillä kuin teinit ja ystävyysduhde oli jokseenkin erikoinen. Näiden vuoksi rikoksen tutkinta ei ollut kovinkaan uskottavaa. Juoni... no se eteni kuin Mummo lumessa, ja välillä huomasin että olin lukenu sivu tolkulla turhaa jaarittelua missä ei ollu minkäänlaista ideaa. Puolet tekstistä pois niin olisi jännitys pysynyt paremmin ylhäällä. Kaikesta huolimatta luen kyllä seuraavankin osan, mutta ensin pitää saada jotain vauhdikkaampaa tarinaa.
Marko
Book★3
Character-driven · Slow pace
- Erikoinen lukukokemus: kirjan juonessa oli ainekset vaikka mihin, mutta sekava kirjoitustyyli ja mielestäni epäolennaisilla asioilla jaarittelu aiheutti sen, että kirja meinasi jäädä useampaan kertaan kesken. Pakko oli kuitenkin lukea loppuun, että sai selville kuka oli syyllinen. Pettymys olikin suuri, kun kaikkiin kysymyksiin ei saanutkaan vastausta.
Elina
Book★2
Varying pace · Elaborate · Messy · Disturbing · Interesting
- Ei pysty. Heti alussa teksti oli niin rasittavaa, että lopetin kesken. Sekavaa ja näppärään pyrkivää sanahelinää.
Katri
Tuo tollanen kuvailu on vaikeaa ja vain harva kirjoittaja onnistuu kirjoittamaan ilman värin tai jonkun tuoksun kuvauksen niin, että sitä jaksaa lukea.Book★2
Narration★5
Veera
Liian pitkä
Juoni hyvä, mutta kirja on sisältöön nähden ylipitkä. Kirjan olisi voinut tiivistää puoleen, eikä tarina olisi kärsinyt lainkaan. Jos on ylimääräistä aikaa, niin mikä ettei.Book★2
Narration★5
Reviews are written only by people that have an active subscription and have rated the book, no additional verification is conducted.
The book Pimennossa and over 1 million other books
from €10.99/month
Fill your life with stories