Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn
Description of book
Wybitne i podziwiane, ale też nieodkryte i zapomniane. Artystki, bez których nie byłoby polskiej sztuki.
Kobiety są przywódczyniami krajów, architektkami, pracują naukowo, prowadzą ciężarówki i latają w kosmos. Jednak ich dzieła stanowią ledwie ułamek zbiorów najważniejszych muzeów. Tymczasem kobiety zajmują się sztuką co najmniej od antyku. Od początku było ich znacznie mniej niż artystów mężczyzn, deprecjonowano ich działalność, prawo kazało im podporządkować się ojcu czy mężowi. Ale tworzyły równolegle z mężczyznami. Przełom nastąpił pod koniec XIX wieku, gdy kobietom dano dostęp do edukacji artystycznej. Do dziś każda musi utorować sobie drogę w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Ich upór i wytrwałość mogą być inspiracją dla innych.
Nie da się powiedzieć nic innego o tej książce jak to, że jest rewelacyjna. Sylwia Zientek przeszukuje dla nas archiwa, odwiedza muzea, analizuje, pyta. Jest bezlitosna w tropieniu faktów i czuła w ich opisywaniu. Ta książka jest jak spacer, z którego nie chce się wracać. - Angelika Kuźniak
Sylwia Zientek - jest pisarką i autorką powieści, przede wszystkim o tematyce historycznej, ale także opowiadań i biografii. Wśród jej utworów można wymienić takie tytuły jak „Hotel Varsovie” – wielotomową sagę osadzoną w Warszawie, „Kolonia Marusia” oraz „Miraże”. Po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Centrum Studiów Latynoamerykańskich, zdecydowała się na zmianę kariery i porzuciła zawód prawnika na rzecz pisarstwa. Jest również mamą trójki dzieci. Oprócz pisania jest także wielką entuzjastką sztuki, zwłaszcza malarstwa. Fascynuje ją podróżowanie śladami artystów oraz odkrywanie sekretnego życia muzeów. W 2021 roku wydała książkę „Polki na Montparnassie” nakładem Wydawnictwo Agora. Rok później, w październiku 2022, ukazała się kolejna jej powieść oparta na faktach pt. „Lunia i Modigliani”.