Artemis
Beoordelingen & recensies
Recensies worden alleen geschreven door gebruikers met een actief abonnement en het boek hebben beoordeeld.
Jasmine Bashara ei oikeastaan halua olla sankari, hän haluaa vain rikastua. Ei niin pöyhkeän rikkaaksi kuin monet hänen kotikaupunkiinsa Artemikseen saapuvat turistit vaan mukavasti toimeentulevaksi. Artemis on ihmiskunnan ensimmäinen ja ainoa asuinpaikka Kuussa.
Kun tuhannen taalan tilaisuus osuu kohdalle, Jazz ei kieltäydy. Aloittelevasta salakuljettajasta kuoriutuu huippurikollinen, eikä hänen käänteistään puutu taitavaa juonittelua, teknistä osaamista tai vauhtia - asennekin on kohdallaan. Jazz ei ole koskaan ollut kiipelissä, josta hän ei älynsä avulla selviäisi.
Jazzin on suunniteltava täydellinen rikos, mutta ei siinä kaikki. Hän huomaa sotkeutuneensa vaaralliseen vyyhteen, jossa on kyse koko kaupungin hallinnasta.
Artemis on Yksin Marsissa -menestysromaanin kirjoittajan uutuusteos. Se sijoittuu kaupunkiin, joka on kiehtovan mielikuvituksellinen ja silti kovin tuttu. Päähenkilön pettämätön kyky ratkaista pulmat ja nauttia elämästä pitävät lukijan hyppysissään huikeaan loppuun asti.
3,9
★★★☆☆231 beoordelingen
Recensies worden alleen geschreven door gebruikers met een actief abonnement en het boek hebben beoordeeld.
Kekselias tarinankerronta, vähän vaatii alkuun totuttelua, mutta nopeasti tempaisee mukaan. Tykkäsin valtavasti päähenkilöiden suhteesta :) tutkiskeleva <3
Aleksi
5
Hauska. Erikoinen asetelma. Tarina, jonka kulku pitkälti yllättävä.
Matti
4
Semi-viihdyttävää scifiä, mutta ei lähellekkään yhtä hyvä kuin Operaatio Ave Maria.
Timo
3
Jännittävä, hyvin kirjoitettu tarina. Viihdyttävä
Lorenzo
5
vanaf € 22,99/maand
Verrijk je leven met verhalen