Löftet hon gav
Beschrijving van het boek
Serien Guldburen tar dig med på en känsloladdad resa till 1800-talets Lofoten, fylld av kärlek, hemligheter och spänning. På sitt underfundiga och varma sätt väver Trine Angelsen samman en romantisk släktsaga som du inte kan släppa taget om. Och för dig som älskade hennes föregående serie ”Folket på Engeløya” väntar ett kärt återbesök av huvudpersonen Binna.
Marika är så chockad över det hon har fått höra på herrgården att hon inte orkar återvända hem efter arbetsdagens slut. Hon går och grubblar längs stranden där hon till slut somnar av utmattning. En iskall decembernatt några månader senare är det dags för Cathrine att föda. Marika får den ärofyllda, men svåra uppgiften att hjälpa barnet till världen, och det utan att någon ska få reda på det.
Soort:
Talen:
Zweeds
Beoordelingen & recensies
4,2
★★★★☆1674 beoordelingen
4,4
★★★★☆1604 beoordelingen
Visst blir det kiosklitteratur! Saknar både geografisk och historisk ”fördjupning”. Men bra skriven och rel spännande handling. Detta sammantaget gör att böckerna är väldigt lättlästa. Dock ett minus för cliffhangerskrivandet.
Gunilla
★Boek3
★Voorlezer4
Så målande och tragisk berättelse. Väntar med spänning på fortsättningen Barbro
Barbro
★Boek5
★Voorlezer5
Spännande touch på historian, även om den stundtals är lite långsam så är jag otroligt spänd på vad som händer härnäst!
Cornelia
★Boek4
★Voorlezer5
Otroligt bra och underhållande bok Uppläsaren så bra, bäst 🙂
Elisabeth
Recensies worden alleen geschreven door mensen die een actief abonnement hebben en het boek hebben beoordeeld. Er wordt geen aanvullende verificatie uitgevoerd.
Het boek Löftet hon gav en meer dan 1 miljoen andere boeken
vanaf € 6,99/maand
Verrijk je leven met verhalen