Aribo
Beskrivelse av boken
Huumekauppaa ja rakkauspetoksia
Kale Puontin Pasilan Myrkky -dekkarisarjan neljännessä osassa Aribossa huumeita kauppaavat rikolliset myyvät myös petollista lempeyttä ja läheisyyttä, joista moni on valmis maksamaan mitä tahansa.
Nigerialainen rikollisjärjestö on joutunut Tukholmassa massapidätysten kohteeksi, mutta osa sen jäsenistä on päässyt livahtamaan Helsinkiin. Nämä Tukholman-tuliaiset tietävät lisää huume- ja ihmiskauppaa, lisää nettipetoksia ja taatusti lisää harmaita hiuksia niin Pesoselle kuin muillekin Kaartamon ryhmän dekkareille Pasilassa.
Samuel Aribo on vain yksi pieni tekijä rikollisjärjestön rattaissa. Vaikka köyhyys ajoi nuoren nigerialaisen rakennusmiehen kotimaastaan, ei hän osannut aavistaa joutuvansa rikollisen uralle eikä kylmään, harmaaseen Suomeen. Saati niille mitättömille paskakeikoille, joilla huijataan rahat lempeä ja lämpöä kaipaavilta ihmisiltä.
Kale Puontin vakuuttavan realistisista Pasilan Myrkky -dekkareista paistaa kauas kirjailijan pitkän poliisiuran tuoma asiantuntijuus. Aribossa oikean ja väärän rajat muuttuvat jälleen monimutkaisemmiksi, kun rikollisen vaatteiden alta pilkistääkin ihmiskaupan uhrin iho.
Kale Puonti (s. 1962) työskenteli yli 30 vuotta Helsingissä huume- ja järjestäytyneen rikollisuuden tutkinnassa, ja hän on ollut mukana monissa suurta julkisuutta saaneissa jutuissa. Puonti tunnetaan vakuuttavan realistisesta Pasilan Myrkky -dekkarisarjastaan, jonka viides osa Fadi sai Suomen dekkariseuran Vuoden johtolanka -palkinnon 2023. Sarjan neljästä ensimmäisestä kirjasta on myyty tv- ja elokuvaoikeudet.
Vurderinger og anmeldelser
4,2
★★★★☆6387 vurderinger
4,6
★★★★☆5783 vurderinger
Ei taas riitä ylistyssanat kertomaan miten hyvä kirja oli. Tämä tuli ahmittua parissa päivässä työpäivien välissä. Erittäin hauskakin paikoitellen, joten naurulta ei voinut taaskaan välttyä. Silmiä avaava sen suhteen, mitä tulee Suomeen liittyyvään kansainväliseen rikollisuuteen ja rikosten torjuntaan. Loistava teos ja loistava, selkeä lukija! Ehdottomasti lukemisen arvoinen!
Nina
★Bok5
Kirja oli jännittävä ja mukaansatempaava loppuun asti. Kaikki kuuntelemani kirjat ovat olleet todella hyviä. Asiantuntemus loistaa kirjoissa! Suosittelen kirjoja muillekin.
Arja
★Bok5
★Innleser4
Loistavaa tekstiä jälleen kerran, kivenkovaan faktaan perustuvaa fiktiota, joka pukee sanoiksi tämän päivän tilannetta Suomessa. Voi kuulostaa inhorealismilta, mutta on realismia.
★Bok5
★Innleser5
Sujuvaa kerrontaa. Ikävistä asioista positiivisesti ja rakentavasti. Hienoa joukkuehengen kuvausta. Ei turhia rönsyjä. Vain juonta kuljettavaa tarinaa. Lukijan ääni sopii erinomaisesti tekstiin.
Tuija
★Bok5
★Innleser5
Anmeldelser er kun skrevet av personer som har et aktivt abonnement og har vurdert boken.
Boken Aribo og over 1 million andre bøker
fra 6,99 kr/måned
Fyll livet ditt med historier