Suvisaari
Opis książki
Porkkalan edustalla on vakuutusyhtiö Axelssonin kesäparatiisi, josta työntekijät voivat vuokrata kesämökin nimelliseen hintaan. Nyt koko saari on täyteen varattu, ja tarkoitus on että koko firman väki - pomot, myyjät, it-tukihenkilöt ja asiakaspalvelijat - perheineen seurustelisivat vapaasti keskenään, enemmän tai vähemmän vapaaehtoisesti.
Sauna lämpiää, aurinko paistaa ja grillipihvien oheen on varattu kohtuullinen määrä laatikkoviiniä ruokajuomaksi. Joku löytää vanhoja dioja 70-luvulta, ja kaikki osallistuvatkatselmukseen.
Yöllä alkaa hurja rajuilma, minkä jälkeen sumu laskeutuu saaren ylle. Seuraavaksi saarelaiset saavat huomata, että heitä koettelee suurin vitsaus, jonka nykyihminen voi kohdata: puhelimet lakkaavat toimimasta. Väki alkaa hermostua ja tahtoisi lähteä saarelta mahdollisimman pikaisesti.
Kaiken yllä väijyy kuolema...
Oceny i recenzje
3,6
★★★☆☆1363 oceny
swift-book-interesting · swift-written-wellwritten · swift-written-plotdriven
4,1
★★★★☆1006 oceny
swift-narration-elevates-book · swift-narration-energetic · swift-narration-calm
- Erilainen dekkari - kutsun sitä siksi luettuani sitä ennen Anna Glad -sarjan. Henkilö- ja miljöökuvaus kestää kohtalaisen pitkään ennen rikosta, jonka seurauksetkin ovat poikkeavat - sekin osa sympaattista erilaisuutta. Tuntemuksiin on helppo samaistua.
Ritva
Taitava lukija saa lisäpisteitä Gisela-nimen ääntämyksestä:-)Książka★5
Lektor★5
- Mielenkiintoinen, aika paljon henkilöitä joista vähän epäselvyyttä kuunnellessa. Kirjasta olisi voinut alusta tarkistaa kuka on kuka. Ihan kelpo teos ja lukija.
Maarit
Książka★4
Lektor★4
- Lopulta jotenkin pliisu. Puolivälissä jännitti, että mitä tapahtuu ja sitten ei tapahtunutkaan oikein mitään. Ehkä odotukset oli liian korkealla, kun olin alle lukenut Anna Gladia. Mutta kaikenkaikkiaan kevyttä kesäluettavaa.
Henna
Książka★3
Lektor★3
- Kuuntelin lukijan toista lukemaa kirjaa, ja siinä ei ollut näin piinallista ässällä hekumointia. Olin koko kirjan ajan kahden vaiheilla, että onko sssiinä liikaa ssssietämistä vai ssssainko jo tarpeeksseni. Joku tolkku näihin erikoisääntämisiin lukijoilla.
Sonja
Lektor★1
Recenzje są pisane wyłącznie przez osoby, które mają aktywną subskrypcję i oceniły książkę. Nie prowadzimy dodatkowej weryfikacji.