Uro
Opis książki
Uro er første bind i serien om Axel Steen.
En mand findes myrdet på Assistens Kirkegård natten efter rydningen af Ungdomshuset på Nørrebro i 2007 – en aktion, der medførte de værste gadekampe mellem politi og demonstranter i nyere tid.
Den døde er iført sort elefanthue og combatstøvler, hvilket straks kaster mistanken mod politiet, der har haft kirkegården under skarp bevogtning, mens urolighederne har stået på: Skal gerningsmanden findes blandt betjente, der i kampens hede er gået for vidt? Eller har nogen forsøgt at lægge et røgslør ud?
Den unge autonome Piver kommer i besiddelse af en videooptagelse, der viser, hvad der i virkeligheden skete på kirkegården den nat, men da det går op for ham, at adskillige mennesker ønsker at få fingre i filmen, flygter han over hals og hoved. Vicepolitikommissær Axel Steen – fraskilt far med kærlighedsproblemer, et stigende forbrug af hash og udtalt dødsangst – sættes til at lede efterforskningen, der kommer til at trække tråde fra Balkans narkogangstere til bandemiljøet på Blågårds Plads og elitestrømerne i PET-bunkeren i Søborg.
Jesper Stein har med sin debutroman begået en barsk og realistisk politikrimi – en Nørrebro noir – som trods sin råhed formår at formidle kærligheden til miljøet og dets befolkning.
Oceny i recenzje
4,2
★★★★☆386 oceny
4,2
★★★★☆359 oceny
Fantastisk bog. Er lige blevet færdig med Nis Jakobs Wolf bøger og mens plottet er rigtig godt i dem også, så er karaktererne i denne serie så meget dybere, mere realistiske og mindre ensformige. Hoved personen er kompleks, med masser af fejl men dybta3 fascinerende og elsker måden man føler man kommer helt ind i hans sjæl og hjerne. Spændende fra start til slut og god oplæser.
Casper
★Książka4
★Lektor4
vdd musa saa kan Han ikke I en retssag ikke dommes for indsmugling af narko men besiddelse af narko og evt haelleri eller med virkende til haelleri
Kim
★Książka4
★Lektor5
Jeg blev lidt irriteret over oplæserens “smasken” 🤷🏻♂️ men bogen er god og spændende 😊
Mathias
★Książka4
★Lektor4
Virkelig god bog, men jeg blev distraheret af oplæseren lyde, mens han læste op
Iben
★Książka5
★Lektor4
Recenzje są pisane wyłącznie przez osoby, które mają aktywną subskrypcję i oceniły książkę.
Książka Uro i ponad 1 milion innych tytułów
od 19,99 zł/mies.
Historie na każdą pogodę ducha