Semmarit
Beschrijving van het boek
Räyhäkäs ja riehakas kertomus Pohjois-Euroopan tunnetuimman mieskuoron edesottamuksista.
Miten ryhmä laulutaidottomia opiskelijoita loi 35 vuotta jatkuneen musiikki-ilmiön.
Seminaarinmäen mieslaulajat paljastaa kaiken, mitä et olisi koskaan halunnut tietää! Kuten sen, miksi laulajat venyttelivät kalsareissaan pohjalaisen huonekaluliikkeen näyteikkunassa tai myivät omien levyjensä piraattiversioita Ladan takakontista. Entä kuka jäsenistä unohti koko omaisuutensa Saksaan ja miksi ykkösbasso pakeni rajavartijaa pelkkä revitty jätesäkki housuinaan?
Entiset ja nykyiset semmarit katsovat taustapeiliin ja käyvät läpi vuosiaan suomalaisen viihdehistorian suossa. Matkan varrella he ovat nauraneet ja itkeneet, eikä jokaista muistoa pysty kohtaamaan irvistämättä.
Seminaarinmäen mieslaulajat syntyi Jyväskylän yliopistolla vuonna 1989, kun ryhmä turhautuneita opettajaopiskelijoita halusi varjella ympäriltään katoavaa mieskulttuuria – mitä se sitten ikinä olikin. Kaikki yllättänyt suosio vei heidät nopeasti konserttilavoille, televisiosarjojen tähdiksi ja ennen pitkää matkoille maailman ympäri.
Valtteri Mörttinen (s. 1989) on itähelsinkiläinen populaarikulttuuriin erikoistunut vapaa kirjoittaja, jonka tuotantoon kuuluu kaikkea dekkareista elokuvakritiikkeihin ja urheilulehtiin. Tätä kirjaa varten hän on joutunut viettämään Semmareiden kanssa tuntikausia studioilla, backstageilla ja Jyväskylän pubeissa.
Beoordelingen & recensies
4,5
★★★★☆227 beoordelingen
Goed geschreven · Vermakelijk · Interessant
4,6
★★★★☆207 beoordelingen
Perfecte match · Geloofwaardig · Kalm
Turkka
Häkellyttävää, riemastuttavaa ja koskettavaa kuulla tämä kaikki vihdoin ”kirjoissa ja kansissa”. On meille sattunut ja tapahtunut😃Voor de road-trip
Lukijavalintana bändin perustajajäsen on napakymppi. Kiitos Valtteri upeasta urakasta!
Turkka SemmareistaBoek★5
Slim · Grappig · Ik wil meer · Gefocust op karakter · Onvoorspelbaar · Uitgebreid · Kickstart · Complex · Bewogen · Ontroerend · Gezellig · Interessant
Voorlezer★5
Geloofwaardig · Ontspannen · Kalm · Perfecte match
Riikka
Ihan huippu kirja! Vähän mietitytti, että millaisen kirjan Semmareista voi edes saada aikaiseksi, mutta jo pari ensi virkettä sai nauramaan ääneen ja tarina vei mennessään. Seminaarenmäellä opiskelleelle ja Semmareiden matkaa pitkään seuranneelle kirja osuu ja uppoaa. Elämänmakuinen kertomus, yhden ”bändin” kepeä ja kipeä kasvutarina. Mukaansatempaavaa, sykähdyttävää, viihdyttävää ja koskettavaa kuunnella, ihan niinkuin Semmaritkin! Ihan huippua, kun äänikirjassa on myös joitain biisejä kuunneltavana.Een must-read
Boek★5
Ontroerend · Grappig · Meesterwerk · Kickstart · Onvergetelijk · Hoog tempo · Fantastisch · Educatief · Goed geschreven · Bewogen · Vermakelijk
Voorlezer★5
Perfecte match
Annastina
Nauroin vähän väliä ääneen tätä kuunnellessani, herkkiäkin kohtia löytyi. Semmareita kirjan muodossa, ihan mahtavaa. Kiva päästä kuulemaan herroilta itseltään näistä vuosista, toivottavasti keikkoja tulee vielä❤️.Voor de road-trip
Kappaleet lukujen välissä olivat mahtava ajatus!Boek★5
Ontroerend · Ik wil meer · Grappig · Interessant
Voorlezer★5
Geloofwaardig
- Tarina huikea kasvutarina ja mielenkiintoisia, välillä elokuvallisiakin käänteitä eri maailmankolkista. Sai nauramaan ja itkemään. Lukija Antti Niskanen erittäin miellyttävä kuunnella.
Marjo
Boek★5
Ontroerend · Gezellig · Interessant · Bewogen
Voorlezer★5
Recensies worden alleen geschreven door mensen die een actief abonnement hebben en het boek hebben beoordeeld. Er wordt geen aanvullende verificatie uitgevoerd.
Het boek Semmarit en meer dan 1 miljoen andere boeken
vanaf € 8,99/maand
Verrijk je leven met verhalen