Głód
Tietoa kirjasta
Główny bohater – literat, którego imienia czytelnik nie poznaje – przemierza ulice, parki, cmentarze i rozmaite zaułki dziewiętnastowiecznej Christianii. Nie może znaleźć stałej pracy, zalega z czynszem. Nie je od kilku dni, ledwo trzyma się na nogach. Jego cierpienia dodatkowo potęgują wrodzona duma i wstyd. Uwaga Hamsuna koncentruje się przede wszystkim na odczuciu głodu, braku nadziei i wynikających z nich konsekwencji zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Fascynujący monolog wewnętrzny z opisami marzeń, urojeń i obsesji doskonale obrazuje odmienny stan świadomości człowieka, którego każdy dzień sprowadza się do wegetacji na granicy życia i śmierci.
„Głód” jest jedną z najwybitniejszych powieści w dorobku laureata Nagrody Nobla Knuta Hamsuna. Ten prekursor modernistycznej powieści psychologicznej zawarł w niej wątki autobiograficzne, nawiązując do swoich niełatwych dziennikarskich początków w stolicy Norwegii. „Głód” jest zapowiedzią literatury nadchodzącego XX wieku.
Arviot ja arvostelut
3,9
★★★☆☆87 arviota
4,6
★★★★☆88 arviota
Nie mam nic przeciwko monologom wewnętrznym, nie boję się „trudnych w odbiorze” powieści. Nie jest też tak, że z założenia nie podobają mi się utwory z irytującymi bohaterami. Ale tutaj? To jest bełkot chorego psychicznie człowieka, ale bynajmniej nie mamy tu do czynienia z poruszającym studium szaleństwa. Czy więc nasz bohater snuje jakieś ważkie przemyślenia na temat czegokolwiek? Również nic z tych rzeczy. Opisuje swój głód, zastanawia się gdzie iść, jak skombinować trochę kasy, w jak najgłupszy sposób może się jej pozbyć, gdy już jakiś piniądz w końcu wpadnie, jak bardzo by chciał napisać coś dobrego, jakie to straszne, że natchnienie nie przychodzi, jak żałośni są inni ludzie i... to już wszystko. Ta powieść nie zawiera nic więcej. Nie wyniesiesz z niej żadnych przemyśleń na temat życia, Wszechświata ani całej reszty. Gwoździem do trumny jest przedwojenne tłum. F. Mirandoli. I nie chodzi mi wcale o archaiczny język-ono jest po prostu słabe, pełne niezręczności i kalek językowych
Michał
★Kirja2
★Lukija5
Akcja nie jest wartka, niewiele fabuły, nie mniej interesująca w zakresie odczucia głodu na głównego protagonistę
Dominik
★Kirja4
★Lukija5
Piękna powieść o racjonalizacji głodu i dylemacie wartosci pisana w formie dialogu wewnętrznego. Polecam
Grazyna
★Kirja5
★Lukija5
Książkę dostałem z polecenia i rzeczywiście jest bardzo dobra 👍
Marcin
★Kirja5
★Lukija5
Arvosteluja kirjoittavat vain ne, joilla on aktiivinen tilaus ja jotka ovat arvioineet kirjan.