Rozmaitości i powiastki
Description of book
"Rozmaitości i powiastki" na tle twórczości Jana Lama tworzą wyjątkowy zbiór utworów. Nie znajdziemy tu licznych dygresji felietonowo-publicystycznych, z których słyną powieści pisarza. Gatunkowo bliżej im raczej do staropolskiej gawędy, prowadzonej przez satyryka nie wprost, lecz za pomocą bohaterów.
"Rozmaitości i powiastki" stanowią dla czytelnika doskonałe rozwinięcie obrazu twórczości wielkiego satyryka, jakim był Jan Lam, dodając mu nowych odcieni i barw.
Jan Paweł Ferdynand Lam (1838-1886) – polski powieściopisarz, publicysta, pierwszy wybitny polski felietonista, satyryk, redaktor "Dziennika Polskiego", nauczyciel. Pochodził z rodziny niemieckiej. Świadomie wybrał narodowość polską. Wziął udział w powstaniu styczniowym. Wskutek represji został skazany na rok więzienia. W 1866 roku powrócił do Lwowa, gdzie spędził resztę życia. Był satyrykiem i polemistą. Wnikliwie komentował bieżące życie polityczne i demaskował liczne hipokryzje. Popularność przyniosły mu "Kroniki Lwowskie", czyli felietony pisane w ciągu 18 lat. Lam był też autorem kilku powieści satyrycznych: "Pan komisarz wojenny" (1863), "Wielki świat Capowic" (1869), "Koroniarz w Galicji" (1869), "Głowy do pozłoty" (1873), "Idealiści" (1876) i "Dziwne kariery" (1880). Jego ostre, satyryczne pióro porównuje się do pisarzy angielskich: Charlesa Dickensa i Wiliama Makepeace‘a Thackeraya.