Laahus
Description of the book
Kotona ruokaa ei enää riitä kaikille ja Reeta lähetetään pikkupiiaksi. Äiti varoittelee, mutta Reeta ei voi mitään, kun kauppiaan perheen miesväki kohtelee piikaansa kaltoin. Reeta palaa kotiin pilattuna tyttönä. Tulevaisuus näyttäytyy synkeänä, mutta rohkeus ajaa Reetan kohti uutta alkua.
Laahus kuvaa 1500-luvun lopun talonpoikaiskapinaa, jonka vyöryyn nuori Reeta tempautuu. Nuijasodan arvaamattomissa käänteissä Reeta löytää voimaa puolustaa itseään ja muita, ja huolimatta pakkasesta ja nälästä onnen palasiakin voi yllättäen ilmaantua.
Ratings & reviews
4.2
★★★★☆1451 ratings
3.9
★★★☆☆1178 ratings
Tämähän on puhesynteesiohjelmiston, tekoälyn lukemaa, kuulee heti. Ihan järkyttävää kuunneltavaa, kun huomio menee epäluonnolliseen konepuheeseen. Menee kyllä äänikirjoista ilo, jos se tätä tulee olemaan jatkossa.
Satu
★Book5
★Narration1
Upeasti rakennettu tarina. Hyvin kirjoitettu ja kuvaa todennäköisesti aika realistisesti aikaansa. Jos haluat kuunnella tai lukea myös Lieka-kirjan, kannattaa aloittaa kuitenkin tästä. Tarinat nivoutuvat osittain.
Pekka
★Book5
★Narration5
Hyvä kirja, aikahyppäys menneeseen, 1500- luvulle. Urheat, työteliäät, nöyrät naiset....uskomatonta selviytymistä miten erilaista elämä tuolloin oli. Lasten elämä oli myös aivan jotain muuta kuin nykyään. Hallinta oli miehillä. Kirjan äärimmäisyydet kiehtoi, Reetan kaunis mieli ja tunteet ja toisaalta nuijasodan raakuudet. Ehdottomasti kannattaa lukea/kuunnella!
Tuula
★Book5
★Narration4
Kirja oli mielenkiintoinen js lukijan ääni sopi kirjan luonteeseen todella hyvin. Minun piti tutustua Suomen historiaan ja vielä kohtuullisen läheisiin tapahtumiin - nolotti oma tietämättömyyteni. Suosittelen.
Merja
★Book5
★Narration4
Reviews are written only by people that have an active subscription and have rated the book, no additional verification is conducted.
The book Laahus and over 1 million other books
from £8.99/month
Fill your life with stories