Osebol
Description of the book
Ratings & reviews
Reviews are written only by people that have an active subscription and have rated the book.
VINNARE AV AUGUSTPRISET - ÅRETS SVENSKA SKÖNLITTERÄRA BOK
Osebol är en berättelse om vår tid. En litterär sensation från världens mittpunkt.
Osebol är en by vid Klarälven i norra Värmland. I boken möter läsaren så gott som alla byns vuxna invånare, intervjuade av Marit Kapla som själv är uppvuxen där.
Osebol är en säregen läsupplevelse som saknar motsvarighet. Intervjuerna har kokats ned till lyriska vittnesmål som går rakt in i hjärtat. Boken blir till ett slags prisma som kastar nytt ljus på livet. Det är färgsprakande, levande och lämnar ingen läsare oberörd.
*
Det ska jag tala om för dig
att mitt liv har varit som Värmland.
Berg och dalar.
Det har gått upp och ner.
*
»Jag är smått skakad över hur bra detta är«
Göran Greider, Expressen
»En fantastisk bok, full av liv och dikt«
Petter Lindgren, Aftonbladet
»Osebol är ett mästerverk«
Ines Lohr, Bibliotekstjänst
»Min läsning blev den där alldeles underbara när man aldrig vill sluta; inte släcka lampan, inte lämna caféet, inte kliva av tåget. Bara vända blad efter blad.«
Sune Johannesson, Kristianstadsbladet
4
★★★★☆640 ratings
3.8
★★★☆☆148 ratings
Reviews are written only by people that have an active subscription and have rated the book.
Boken var väl i sig ganska fin och intressant, men det blev otroligt jobbigt med uppläsaren som tog extremt långa pauser vid varje kommatecken. Det bröt meningar och gjorde det ibland nästan svårt att förstå. Det låter som en väderleksrapport. Jag ökade hastigheten till 1,65 vilket gjorde det lättare, även om det fortfarande var lika upphugget.
Thobias
3
1
Mycket fängslande och intressant. Kan jämföras med att skumma grädde av en kanna opastöriserad mjölk..
Kärstin
5
5
Fantastisk landsbygdsskildring med personliga och poetiska tillbakablickar i tid.
Peter
5
5
Underbar. Nästan som en diktbok och så härligt att bara skriva precis som folk berättar för en
Peter
4
from £6.99/month
Fill your life with stories